Karpacka Troja: Podróż do przeszłości

 

W Trzcinicy niedaleko Jasła już po raz siódmy odbędzie się Karpacki Festiwal Archeologiczny „Dwa Oblicza”. Rozpoczyna się dziś, potrwa przez cały weekend. 

Pięć kilometrów od Jasła na przedpolu Beskidu Niskiego – w miejscowości Trzcinica znajduje się Karpacka Troja, będąca połączeniem tradycyjnej formy skansenu z nowoczesną placówką muzealną.

Podróż do Karpackiej Troi to przeżycie wyjątkowe, bo to miejsce w sposób magiczny przenosi nas o prawie 4000 lat wstecz.

– Znaczenie i rola odkrytych zabytków dla nauki i poznania epoki brązu i wczesnego średniowiecza jest bardzo ważna i stąd nazwa Karpacka Troja, ponieważ tutaj po raz pierwszy stwierdzono oddziaływanie cywilizacji anatolijsko-bałkańskiej na współczesne tereny ziem polskich – mówi Jan Gancarski, pomysłodawca budowy skansenu, wybitny archeolog i wieloletni badacz grodziska.

Jan Gancarski nie tylko dokonał fenomenalnych odkryć archeologicznych, które trwały od 1991 roku, ale zdołał wokół nich stworzyć legendę i wznieść obiekt muzealny nie odbiegający w żaden sposób od światowych standardów. To wyjątkowe miejsce przez wieki nazywane było „Wałami Królewskimi”.

Archeologiczny skansen w Trzcinicy obejmuje teren o powierzchni 8 hektarów, w skład którego wchodzą: park archeologiczny i grodzisko. W parku archeologicznym dokonano rekonstrukcji dwóch wiosek – jedna z początku epoki brązu ludności kultury Otomani – Füzesabony sprzed 3500 lat i druga wioska słowiańska z IX I X stulecia. Na grodzisku zrekonstruowano dziewięć odcinków wałów obronnych z różnych okresów czasu.

Zwiedzając ten obiekt można sobie wyobrazić, jak wyglądało życie w początkach epoki brązu i jak przebiegało życie Słowian w VIII, IX i X stuleciu. To właśnie Słowianie „wprowadzili się” na „Wały Królewskie”, budując w VIII wieku potężny gród. Wzniesiona przez nich osada składała się z majdanu głównego i trzech podgrodzi. Wały obronne miały łączną długość 1250 metrów.

Gród funkcjonował w latach 770-1030 r. n.e. Słowianie pozostawili po sobie kilkadziesiąt tysięcy zabytków, w tym wspaniały skarb srebrny, w skład którego wchodziło okucie pochwy miecza – arcydzieło rzemiosła wczesnośredniowiecznego.

Warto dodać, że w trakcie prac archeologicznych odkryto ponad 160 tys. zabytków, na które składają się naczynia, wyroby z ceramiki, krzemienia i kamienia, kości i rogu, a także brązu i żelaza. Wiele z nich jest zabytkami unikatowymi, uznawanymi za wspaniałe dzieła dawnej sztuki i rzemiosła.

W nowoczesnym pawilonie można także zobaczyć film, ukazujący barwną historię wzgórza wraz z prezentacją 3D odwzorowującą wygląd osady na przestrzeni wieków. Wycieczkę do „Karpackiej Troi” warto zaplanować w weekend, kiedy cała obsługa skansenu ubrana jest w tradycyjne stroje otomańskiej i słowiańskie. Na terenie zrekonstruowanych wiosek oraz w grodzisku odbywają się wówczas animacje przygotowane przez grupy rekonstrukcyjne, które pokazują jak wyglądało życie dawnych mieszkańców tego miejsca.

Co roku latem w Trzcinicy odbywa się Karpacki Festiwal Archeologiczny „Dwa Oblicza”, na który przyjeżdżają setki miłośników historii z Polski i innych krajów Europy, którzy wcielają się w dawne postaci i mieszkają w wybudowanym przez siebie obozie, wiernie oddającym realia z czasów rodzenia się Państwa Polskiego i z okresu, kiedy powstał ufortyfikowany gród w Trzcinicy (czyli sprzed 4000 lat). W obozie zwiedzający spotkają rzemieślników uprawiających pradawne rzemiosła, groźnych wojowników, kobiety i dzieci ubrane w starożytne stroje.

Czas festiwalu odbywającego się na terenie legendarnego grodziska i w parku archeologicznym, tworzącym Skansen Archeologiczny Karpacka Troja wypełnią turnieje wojów, widowiskowe zawody bojowe, konkursy łucznicze oraz wielka bitwa.

Oprócz atrakcji festiwalowych i zwiedzania skansenu turyści mogą także wspiąć się na 40-metrową wieżę widokową (zlokalizowaną w najwyższej części wzniesienia), z której rozciąga się rozległy widok na Kotlinę Jasielską, pasma Beskidów wzdłuż granicy ze Słowacją i na górę Liwocz, a przy dobrej pogodzie na ośnieżone szczyty Tatr.

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24