Karyntia kusi łyżwiarzy

W warszawskiej restauracji LAS zaprezentował się austriacki region Karyntia. Przedstawiciele austria.info zdecydowali się na nietypową formę spotkania, zapraszając mistrza łyżwiarskiego Wolfganga Witzingera.

Na progu nowego sezonu narciarskiego szefowa polskiego oddziału austria.info Gabriele Lenger, wraz z przedstawicielką regionu Karyntia Elke Maidic zaprezentowała wyniki letniego sezonu. Turyści z Polski spędzili w hotelach i pensjonatach w Karyntii aż 50.000 nocy. To kolejny dobry sezon, ale hotelarze już szykują się do zimy.

Przedstawiciele Karyntii podkreślali, że w tym roku również mogą się pochwalić jednym karnetem narciarskim, który obowiązuje w całym regionie. To duże ułatwienie dla narciarzy, którzy mogą przetestować setki stoków z jednym ski-passem. Jednak to, co odróżnia Karyntię od innych alpejskich regionów, to pomysł na zagospodarowanie wspaniałego jezioro Weissensee, które leży na wysokości 900 m n.p.m. i latem przyciąga turystów bujną przyrodą, ciepłą, przejrzystą wodą i malowniczymi widokami. Zimą, od połowy grudnia aż do marca, Weissensee zamienia się w największe europejskie naturalne lodowisko. Już przed laty Karyntię odkryli Holendrzy, którzy – z powodu globalnego ocieplenia klimatu – nie mogą rozgrywać na swoich kanałach słynnego 200-km rajdu łyżwiarskiego. Przyjeżdżają więc zimą nad idealnie gładką taflę Weissensee, by trenować swój ulubiony sport.

W warszawskiej restauracji LAS przed grupą dziennikarzy zaprezentował się karyncki mistrz łyżwiarski Wolfgang Witzinger demonstrując ekwipunek, który można wypożyczyć w ośrodkach nad Weissensee. Za 12-20 euro dziennie dostaniemy tam rakiety do chodzenia po śniegu, specjalistyczne łyżwy turystyczne, czy kilka rodzajów płóz przyczepianych do butów. Nad jeziorem Weissensee działa też wiele szkółek łyżwiarskich dla młodych adeptów sportów zimowych. To ciekawa oferta dla poszukiwaczy nowych atrakcji lub amatorów sportów zimowych, którzy szukają alternatywy dla stoków narciarskich i snowboardowych. Można wziąć udział w często na Weissensee organizowanych wyścigach łyżwiarzy. Jak na razie rekordowy czas osiągnął zawodnik jadący z prędkością ok. 40 km/h, który 200-kilometrową trasę pokonał w 5 godzin i 11 minut. Po lodowej tafli karynckiego jeziora jeździł również swoim niezawodnym samochodem najsłynniejszy agent James Bond.

Po intensywnym dniu pełnym sportowych wrażeń można zrelaksować się w ustawionych nad jeziorem saunach. Wystarczą klapki, aby wprost z sauny podejść do jeziora i zanurzyć się w przyjemnie chłodnej wodzie. W oznaczonych miejscach można też zimą zażyć ekstremalnej kąpieli lub zanurkować w przejrzystych wodach Weissensee, gdzie widoczność sięga kilkudziesięciu metrów. Jeśli wybierzemy po prostu relaks w jednej z regionalnych restauracji, to na pewno nie stracimy humoru i apetytu, bo Karyntia cieszy się opinią jednego z najbardziej atrakcyjnych kulinarnie regionów nie tylko Austrii, ale i całej Europy.

Fot.: Sergiusz Pinkwart/na zdjęciu od lewej: Gabriele Lenger (austria.info) oraz przedstawiciele regionu Karyntia – Elke Maidic i Wolfgang Witzinger

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24