KAYAK.pl: Opóźnienia lotów w okresie świątecznym. Czy polskie lotniska są bezpieczne?

Okres wzmożonego ruchu w czasie świąt Bożego Narodzenia jest szczególnie newralgiczny dla podróżnych i przewoźników. KAYAK.pl postanowił sprawdzić, na jakich lotniskach — w kraju i za granicą — w ciągu ostatnich dwóch lat loty były najbardziej opóźnione.

Z analizy wynika, że polskie lotniska mogą pochwalić się godną pozazdroszczenia punktualnością połączeń zarówno w skali światowej, jak i w zestawieniu ze średnią krajową na przestrzeni całego roku.

Ponad 30-minutowe opóźnienia lotów — porównanie popularnych lotnisk na całym świecie z lotniskami polskimi

Odloty Przyloty Średnie opóźnienie w min
Święta Bożego Narodzenia Cały  rok Święta Bożego Narodzenia Cały rok Opóźnienie (>30 min)
Popularne lotniska na całym świecie 11% 9% 12% 9% 74
Popularne lotniska w Polsce 5% 5% 5% 5% 66

W porównaniu ze światowymi lotniskami, polskie wypadają naprawdę nieźle — średnio zaledwie 5% lotów spóźnia się o ponad 30 minut. W okresie świąt Bożego Narodzenia opóźnienia odlotów na zagranicznych lotniskach wzrastają średnio o 2% i dotyczą 11% odlotów. Średnie opóźnienie wynosi 74 minuty. Tymczasem w Polsce, opóźnienia kształtują się na tym samym poziomie, niezależnie od sezonu. Podróżni na loty z dużym poślizgiem czasowym czekają średnio 66 minut, czyli o 8 minut krócej niż na lotniskach zagranicznych.

Opóźnienia na popularnych lotniskach w Polsce podczas świąt

Najbardziej niezawodne polskie lotniska w okresie świątecznym
Lotnisko % opóźnień (>30 min) Średnie dłuższe opóźnienie >30 min (w min)
Lotnisko Miasto Odloty Przyloty
KTW Katowice 2% 2% 67
GDN Gdańsk 3% 4% 67
POZ Poznań 3% 3% 74
WRO Wrocław 4% 6% 78
SZZ Szczecin 5% 5% 48
WAW Warszawa 5% 5% 62
RZE Rzeszów 6% 5% 58
KRK Kraków 9% 8% 81

Podróżni, którzy wylatują z portu lotniczego Kraków-Balice, powinni uzbroić się w cierpliwość. W ciągu dwóch ostatnich lat podczas świąt loty z Krakowa spóźniały się najczęściej. W rankingu najlepiej wypada natomiast lotnisko w Katowicach, które może pochwalić się zaledwie 2% odsetkiem lotów opóźnionych o więcej niż 30 minut. Również porty lotnicze w innych miastach — Gdańsku, Poznaniu i Wrocławiu — z wynikiem od 3% do 4% opóźnień odlotów wypadają bardzo dobrze. Pod względem średniego czasu oczekiwania pierwsze miejsce zajmuje port lotniczy w Szczecinie. Na tym lotnisku podróżni czekają na loty z dużym opóźnieniem średnio 48 minut.

Długiego oczekiwania na lot nie można niestety przewidzieć, ale można się na nie odpowiednio przygotować. Oto parę przydatnych wskazówek dla wylatujących z Poznania, Wrocławia i Krakowa, którzy będą zmuszeni zabić czas przymusowo spędzony na lotnisku:

  • Poznań: w ostatnich latach terminal lotniska został rozbudowany i zmodernizowany, między innymi o nową część komercyjną. A od czerwca tego roku podróżni mają również dostęp do bezpłatnego internetu bezprzewodowego w dwóch opcjach: “bez limitu” dla zalogowanych użytkowników lub jako “gość” na 30 minut (z koniecznością ponownego logowania po upływie sesji).
  • Wrocław: rok Europejskiej Stolicy Kultury dobiega końca. Dla tych, którzy nie zdążyli wziąć udziału w ciekawych wydarzeniach w ramach imprezy, a na święta wylatują z Wrocławia, mamy pocieszenie. Do 31 grudnia na wrocławskim lotnisku  można oglądać prace Kuby Bąkowskiego z cyklu „Inwazja”. Wystawa prezentowana jest w hali portu lotniczego.
  • Kraków: w razie opóźnień podróżni najwięcej czasu spędzą właśnie w Krakowie. Na szczęście przed tegorocznymi Światowymi Dniami Młodzieży lotnisko zyskało nowe restauracje. W 81 minut, bo tyle wynosi średni czas oczekiwania na krakowskich Balicach, można odwiedzić włoską restaurację Boccone Trattoria lub odpocząć w kawiarni So!Coffee z widokiem na płytę postojową dla samolotów.

Opóźnienia podczas świąt na popularnych wśród Polaków lotniskach za granicą

Najbardziej niezawodne lotniska za granicą w okresie świątecznym
Lotnisko % opóźnień (>30 min) Średnie dłuższe opóźnienie >30 min (w min)
Lotnisko Miasto Odloty Przyloty
SYD Sydney 8% 8% 70
CMB Colombo 8% 15% 81
CUN Cancun 9% 9% 80
KUL Kuala Lumpur 10% 12% 63
AMS Amsterdam 10% 9% 74
BKK Bangkok 10% 12% 67
MNL Manila 12% 16% 85
HKT Phuket 12% 13% 63
JFK Nowy Jork 16% 17% 89
LGA Nowy Jork 17% 18% 93
EWR Nowy Jork 18% 17% 87
DXB Dubaj 22% 15% 78

Biorąc pod uwagę dane z ostatnich dwóch lat, Polacy podróżujący w okresie świątecznym przez Kuala Lumpur, Amsterdam lub Bangkok muszą liczyć się z tym, że 10% odlotów będzie miało opóźnienie. Również wszystkie nowojorskie lotniska są w tym okresie szczególnie obciążone. Średni czas oczekiwania na opóźnione loty w Nowym Jorku wynosi od 87 do 93 minut. Jeszcze wolniej czas mija w Dubaju, gdzie opóźnienia dotyczą  22% odlotów i 15% przylotów.

Święta Bożego Narodzenia to ekscytujący, ale również bardzo zabiegany czas w roku. Aby uniknąć niepotrzebnych stresów, warto planować z wyprzedzeniem i już podczas rezerwacji zwrócić uwagę na godziny połączeń lotniczych. Polecamy korzystanie z naszego darmowego narzędzia do zarządzania planami podróży — KAYAK Trips. Ma ono wbudowaną funkcję otrzymywania powiadomień o opóźnieniach lotów. Dzięki niej można z łatwością na bieżąco śledzić wszelkie zmiany rozkładu lotów i trzymać rękę na pulsie – komentuje Vera Pershina, Dyrektor Regionalny KAYAK na Polskę i Rosję.

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24