Koblencja: kultura w twierdzy na skale

Na „Skale Kultury”, bo tak nazywane jest w Koblencji wzgórze Bergsporn, zbudowano twierdzę Ehrenbreitstein – drugi pod względem wielkości zachowany zamek obronny w Europie. Stąd, z wysokości 120 metrów nad Renem, rozpościera się najpiękniejszy widok na miasto

W miejscu gdzie Mozela wpada do Renu, leży jedno z najpiękniejszych i najstarszych niemieckich miast – Koblencja. Tu znajduje się słynny „Niemiecki Trójkąt” (Deutsches Eck). Wyjątkową scenerię tworzą otaczające miasto góry, winnice i lasy. O 2000-letniej historii miasta świadczą piękne kościoły i pałace, dawne dwory szlacheckie i okazałe kamienice.

Wspaniały krajobraz Górnej Doliny Środkowego Renu, cenili już Rzymianie, a współcześnie wpisana ona została na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Francuski styl życia i niemiecka tradycja wytworzyły tutaj oryginalną kulturę gastronomiczną, w którym współistnieją przytulne winiarnie i kuchnia o wyrafinowanej finezji. Turyści z całego świata przyjeżdżają do Koblencji, by dać się oczarować tą niezwykłą atmosferą wąskich zaułków i romantycznych zakątków.

W wartowni wzniesionej około roku tysięcznego przez Konradinera Ehrenberta zobaczyć można adziała, chorągwie i muszkiety używane przez stacjonujących tu niegdyś żołnierzy. W dawnej twierdzy z 1689 roku mieści obecnie muzeum regionalne ze stałą wystawą, która prezentuje Nadrenię-Palatynat jako krainę wina – „WeinReich Rheinland-Pfalz.

Wraz z początkiem kalendarzowej wiosny, 25 marca, w twierdzy wystartuje bogaty program adresowany do rodzin – z ryneczkiem wielkanocnym i stoiskami z rękodziełem, z akcesoriami upiększającymi dla najmłodszych i smaczną gastronomią. W dniach od 29 marca do 2 kwietnia oraz od 6-go do 8-go kwietnia Ehrenbreitstein, po zapadnięciu zmroku, będzie sceną dla świetlnych spektakli zatytułowanych „FestungsLeuchten“. Grę świateł najlepiej oglądać z kolejki linowej „Seilbahn Koblenz“, łączącej „Niemiecki Trójkąt” z górującą nad rzeką i miastem twierdzą. Jest to jedna z najnowocześniejszych kolejek gondolowych na świecie, przystosowana do transportu osób niepełnosprawnych.

Fot: Twierdza Ehrenbreitstein w Koblencji/Ultich Pfeuffer

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24