Kolejki w Beskidach

Jeszcze trwają przeglądy techniczne koleje linowych w Beskidach, ale wyciągiem na Czantorię w Ustroniu, na trasę liczącą  1640 m, już można wyjechać. Czteroosobowe kanapy kolei wywożą turystów w górne partie Beskidów.

Zimą, dla miłośnikom narciarstwa i snowboardu Czantoria oferuje jedne z najdłuższych tras narciarskich w Beskidach (http://www.czantoria.net/). Działa też wyciąg krzesełkowy na 600-metrowej trasie na Dębowiec (525m n.p.m.), u podnóża Masywu Szyndzielni w Bielsku-Białej (http://www.debowiec.beskidy.pl/).

Na liczącą ponad kilometr trasę wyjedzie 24 listopada kolej linowo-terenowa na górę Żar w Międzybrodziu Żywieckim. Jej wagoniki w przeszłości woziły turystów na Gubałówkę. Zimą Żar przyciąga narciarzy m.in. trasą slalomową z pomiarem czasu, na której można próbować bić własne rekordy lub rywalizować ze znajomymi. Snowboardziści cenią sobie dobre przygotowanie trasy (regularnie ratrakowana, naśnieżana i oświetlona po zmroku) i jej profil (ponad 300 m różnicy wysokości i 1,3 km do przejechania). Kolej linowo-terenowa przewozi 1200 osób na godzinę (http://www.pkl.pl/post/gora-zar). Dla rodzin przygotowane zostały specjalne skipassy rodzinne.

Pod koniec listopada ruszy liczący ponad 1300 m wyciąg na Mosorny Groń (1045 m n.p.m.) w Zawoi. Trasa zjazdowa liczy sobie prawie 1,5 km i w większości jest oznaczona jako średnio trudna. Ze stoku można korzystać również w godzinach wieczornych – na całej długości jest dobrze oświetlony. Przy dolnej stacji działa wypożyczalnia sprzętu, serwis i szkółka narciarska. Dla rodzin z dziećmi beskidzka trasa ma promocyjne skipassy (http://www.pkl.pl/post/masorny-gron).

Kolejką kanapową na Skrzyczne (trasa liczy 1257 m) w Szczyrku turyści będą mogli wjechać od 1 grudnia 2018 (http://www.skrzyczne.cos.pl/). W sezonie zimowym  2018/2019 dla użytkowników tras narciarskich w Ośrodku COS Skrzyczne dostępnych będzie kilka wariantów biletów i skipassów. Będzie można skorzystać przede wszystkim ze skipassu jedno- lub wielodniowego, obejmującego cały sezon. Przygotowane zostaną również bilety dla ruchu turystycznego oraz bilety 4-godzinne, które obowiązywać będą w Ośrodku, gdzie dokonany zostanie zakup.

Również od grudnia wjedziemy kolejką gondolową – najstarszą tego typu inwestycją w powojennej Polsce – na Szyndzielnię w Bielsku-Białej (http://ziad.bielsko.pl/kolej-szyndzielnia). Kolej gondolowa na Szyndzielnię (1026 m n.p.m.) jest jedną z największych atrakcji Bielska-Białej. Gruntownie zmodernizowana na przełomie 2016-2017 ma  nowoczesne 32. gondole o wysokości ok. 2 m, z wejściem z poziomu peronu, dostosowane są do wjazdu wózkami dla dzieci oraz osób niepełnosprawnych. Na peron można dostać się windą. Przy górnej stacji kolei linowej oddano do użytku w 2015 roku wieżę widokową (18 m) z której roztacza się panorama na Bielsko-Białą, Beskid Mały, Śląski oraz Żywiecki, Babią Górę, Pilsko i Tatry. Dzięki 25 -krotnemu powiększeniu lunety obserwacyjnej szczyty górskie są widoczne jak na wyciągnięcie ręki.

Fot.: http://ziad.bielsko.pl

 

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24