Kolejne polskie Cittaslow

 

Bartoszyce, Działdowo, Jeziorany, Lidzbark i Orneta to pięć kolejnych miejscowości w Polsce, w których podpisano umowę na dofinansowaniu projektów dotyczących rewitalizacji. Znalazły się one w Cittaslow – międzynarodowej sieci miast dobrego i harmonijnego życia. Na Warmii i Mazurach do Cittaslow należy już 19 miejscowości.

Miejscowości zrzeszone w Cittaslow mogą być alternatywą dla wielkomiejskiego pośpiechu. Mają przyciągać turystów nieśpiesznym tempem, urodą i regionalną kuchnią. Miasta zrzeszone w sieci dążą do zrównoważonego rozwoju, czyli świadomej polityki miejskiej zapewniającej odpowiednie relacje między wzrostem gospodarczym, dbałością o środowisko i poprawą jakości życia mieszkańców.

Idea Cittaslow wywodzi się z ruchu Slow Food i narodziła się we Włoszech w 1998 roku. Rok później cztery włoskie miasteczka powołały do życia międzynarodowe stowarzyszenie Cittaslow. Pierwsze miejscowości z Polski przystąpiły do sieci „miast dobrej jakości życia” w 2006 roku. Kilkanaście miesięcy później powołano Polską Krajową Sieć Miast Cittaslow.

Obecnie w sieci, poza licznymi miastami z Warmii i Mazur, są również ośrodki z innych regionów Polski. Na całym świecie do ruchu należy blisko 240 miast z 30. krajów. Siedzibą biura Międzynarodowej Sieci Miast Cittaslow jest włoskie miasto Orvieto.

Fot.: http://cittaslowpolska.pl

 

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24