KONFERENCJA BLISKOWSCHODNIA W WARSZAWIE

W dniach 12-14 lutego odbędzie się w Warszawie międzynarodowa konferencja w sprawie budowania bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Wezmą w niej udział przedstawiciele 60 krajów, w tym 11 z Bliskiego Wschodu. Nie będzie reprezentantów Iranu, Syrii, Rosji oraz Turcji. Uczestnicy obradować będą na Zamku Królewskim i PGE Stadionie Narodowym. Należy spodziewać się sporych utrudnień.

Polska zgodziła się zostać jej gospodarzem na sugestie administracji USA. Iran uznał, że konferencja będzie służyć realizacji interesów Stanów Zjednoczonych i jest ona wymierzona przeciwko niemu, uznał ją za wrogi akt i zapowiedział restrykcje. Premier Morawiecki wprowadził drugi stopień alarmowy w czterostopniowej skali.

W związku z bliskowschodnią konferencją w Warszawie należy się spodziewać sporych utrudnień na ulicach i miejscach gdzie przebywać będą uczestnicy. Od poniedziałku do piątku, 11-15 lutego, w rejonie hoteli, w których zatrzymają się delegacje biorące udział w konferencji zostaną, wprowadzone zmiany w parkowaniu. Na wielu ulicach będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się (dotyczący także wyznaczonych miejsc postojowych, zatok i chodnika) wraz z tablicą informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela. W środę 13 lutego, ograniczenia w ruchu i parkowaniu pojawią się w okolicy Starego Miasta i PGE Narodowego. Utrudnienia dotkną także pieszych. Niedostępny będzie Plac Zamkowy.

Zarządcy Lotniska Chopina nie przewidują występowania utrudnień w funkcjonowaniu samego portu lotniczego. Należy się natomiast liczyć ze wzmożonymi środkami ostrożności i utrudnieniami w dojeździe do lotniska. Dlatego osoby przyjeżdżające w tych dniach na lotnisko powinny zarezerwować więcej czasu na dojazd i śledzić komunikaty portu na stronie internetowej lotniska, jak również publikowanych na bieżąco w mediach społecznościowych.

Planowane jest tymczasowe przywrócenie kontroli granicznej na granicy wewnętrznej Unii Europejskiej. Będzie się to wiązać z wyrywkową kontrolą dokumentów pasażerów podróżujących również wewnątrz strefy Schengen. Na lotnisku uruchomione będą dodatkowe stanowiska odprawowe Straży Granicznej.

Do lotniska Chopina najlepiej dojechać od strony Południowej Obwodnicy Warszawy (węzeł „Lotnisko”) lub od Ursynowa, ulicą Poleczki. W przypadku dojazdu środkami komunikacji zbiorowej najlepiej skorzystać z pociągu (SKM linie S2 i S3).

Zaostrzone zostaną także ograniczenia wokół lotniska – należy zwracać uwagę na ustawione tymczasowe znaki. Zakazy postoju i parkowania są tymczasowo ustawiane również w miejscach, gdzie na co dzień można parkować. Dotyczy to szczególnie uliczek i miejsc wokół lotniska (również rejonu terminala Cargo oraz dojazdów pod ogrodzenie lotniska i innych uliczek wokół lotniska). Samochody postawione w rejonie zakazu mogą zostać odholowane.

Ze względu na specyfikę wydarzenia oraz kwestie bezpieczeństwa sytuacja i obowiązujące ograniczenia mogą ulec zmianie. Bieżące informacje nt. ewentualnych utrudnień na lotnisku będzie można znaleźć na profilach w mediach społecznościowych:

Bieżące informacje nt. sytuacji ruchowej samolotów można śledzić na stronie Lotniska Chopina w zakładce tablica lotów: https://www.lotnisko-chopina.pl/pl/przyloty.html lub w aplikacji mobilnej.

Zdjęcie: Plac Zamkowy w Warszawie. fot. Grzegorz Micuła

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24