Koniec roamingu w UE

Koniec roamingu w ramach UE. – Zniesienie opłat roamingowych to prawdziwy europejski sukces – napisali we wspólnym oświadczeniu przedstawiciele instytucji unijnych. Od czwartku obywatele UE na jej terytorium będą mogli telefonować, wysyłać SMS-y i korzystać z internetu za stawkę krajową.

„Unia Europejska ma zbliżać ludzi i ułatwiać im życie. Zniesienie opłat roamingowych to prawdziwy europejski sukces” – napisali we wspólnym komunikacie przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani, premier Malty Joseph Muscat, w imieniu prezydencji Malty w Radzie Unii Europejskiej, oraz przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

Przez ostatnie 10 lat instytucje europejskie wspólnie pracowały nad zniesieniem opłat roamingowych. Teraz opłaty roamingowe odchodzą już w przeszłość. Podczas podróży po UE Europejczycy będą mogli swobodnie się komunikować za pośrednictwem swojego telefonu za tę samą cenę jak w swoim kraju. Jednocześnie Unii Europejskiej udało się osiągnąć równowagę między potrzebą zniesienia opłat roamingowych a potrzebą utrzymania konkurencyjności i atrakcyjności pakietów krajowych usług łączności mobilnej. Operatorzy mieli dwa lata na przygotowanie się do likwidacji opłat roamingowych.

Rozporządzenie umożliwiające zniesienie opłat za roaming UE zatwierdziła pod koniec kwietnia br. Dzięki tym przepisom od 15 czerwca osoby podróżujące po UE będą mogły telefonować, esemesować i korzystać z internetu bez żadnych dodatkowych opłat.

Roaming wolny od dodatkowych opłat („roam like at home”) ma służyć osobom mieszkającym w innym europejskim kraju lub podróżującym służbowo czy turystycznie po UE. Niedługo po 15 czerwca zacznie też obowiązywać w Islandii, Liechtensteinie i Norwegii.

„Roam like at home”, jak podkreślono w unijnym komunikacie, ma ułatwiać komunikowanie się w podróży. Nie ma natomiast prowadzić do tego, by klienci wykupywali abonament w najtańszym kraju i korzystali z niego do roamingu we własnym państwie.

 

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24