Kraków Airport: Coraz więcej pasażerów

Kraków Airport planuje w tym roku przekroczyć barierę 5 mln pasażerów. W lipcu br. krakowskie lotnisko w Balicach obsłużyło o 13 proc. więcej pasażerów niż rok temu.

W 2016 roku do pokonania magicznej bariery 5 mln odprawionych pasażerów krakowskiemu lotnisku, które jest największym regionalnym portem lotniczym w Polsce, zabrakło zaledwie 16-tu tysięcy. Wszystko na to wskazuje, a potwierdzają to badania ruchu pasażerskiego, że rekordowy wynik zostanie osiągnięty w tym roku.

–Jesteśmy na dobrej drodze, ponieważ ten rok jest wyjątkowy – w ofercie lotniska jest 100 połączeń. W wakacje obsługiwanych jest najwięcej pasażerów. W lipcu wartości sięgają poziomu nawet 20 tys.  pasażerów dziennie. W skali miesiąca będzie  to ponad pół miliona odprawionych pasażerów – mówi Radosław Włoszek, prezes zarządu Kraków Airport. 

W tym roku łącznie do 31 lipca obsłużono już ponad 3 mln 262 tys. pasażerów, to o ponad 464 tys. więcej niż w analogicznym okresie 2016 r., co oznacza wzrost na poziomie 17 proc.

W lipcu br. krakowskie lotnisko obsłużyło 553 175 pasażerów. Jest to wynik o 13% lepszy (więcej o ponad 65 tysięcy pasażerów) niż w lipcu 2016 roku, kiedy to odbywały się w Krakowie Światowe Dni Młodzieży. W ubiegłym miesiącu odnotowano 4 193 operacje lotnicze (w sumie starty i lądowania) tj. o 5 % więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Obecnie rejsy do stolicy Małopolski oferuje 19 linii lotniczych – wiodące europejskie linie tradycyjne (m.in. British Airways, KLM, Lufthansa) i przewoźnicy niskokosztowi (m.in. Ryanair i EasyJet). Rejsowe samoloty latają z Krakowa na cztery kontynenty (Europa, Azja, Afryka  i Ameryka Północna). Wśród nowych połączeń są rejsy z Krakowa do Chicago, które powróciły do siatki połączeń  po siedmiu latach przerwy. Od lipca br. samolot Polskich Linii Lotniczych LOT odbywa rejs z Krakowa do USA raz w tygodniu. Nowe połączenie obsługiwane jest najnowocześniejszym samolotem świata Boeingiem 787 Dreamliner. PLL LOT realizują też połączenia krajowe (Kraków-Warszawa i Kraków-Gdańsk).Ważnym przewoźnikiem jest irlandzki Ryanair, który na lotnisku w Balicach ma swoją bazę (4 samoloty) i realizuje ponad 50 połączeń z Krakowa. Wśród nowych letnich kierunków Ryanaira są m.in.: Porto, Walencja, Marrakesz i Marsylia.

– Staramy się rozbudowywać siatkę połączeń tak, by była atrakcyjna dla każdego segmentu odbiorców. W ofercie są kierunki, które zainteresują także pielgrzymów (połączenie do Lourdes – przyp. red.) oraz kierunki  biznesowe, m.in. Londyn, Amsterdam, Frankfurt i Dusseldorf. Ciągle poszerzamy też jakość usług –zaznacza prezes Włoszek.

Kraków Airport  otrzymał nagrodę ASQ Awards 2016 przyznawaną przez Międzynarodową Radę Portów Lotniczych (ACI) za zajęcie pierwszego miejsca w kategorii Europa – dla lotniska obsługującego do 5 mln pasażerów rocznie, które dokonało największego postępu w jakości obsługi pasażera. Prestiżowe branżowe wyróżnienie jest przyznawane na podstawie wyników ankiet wypełnianych przez pasażerów w 300 portach lotniczych. W 2016 roku zakończyła się rozbudowa i modernizacja terminalu pasażerskiego. Dzięki dofinansowanych z funduszy unijnych projektów zwiększyła się w Kraków Airport przepustowość, bezpieczeństwo oraz standard świadczonych usług. Kolejnym krokiem w rozwoju krakowskiego lotniska będzie budowa nowego pasa startowego. Prace mają się rozpocząć w 2019 roku i zostaną wykonane bez konieczności zamknięcia lotniska. Po wykonaniu inwestycji, szacowanej na 250 mln zł, obecny pas startowy zostanie przekształcony w drogę kołowania. Kraków Aiport chce sfinansować przedsięwzięcie z własnych środków, które pozyska m.in. poprzez emisję obligacji.

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24