Lądecki Wehikuł Czasu 2017

W Parku Zdrojowym im. Jana Pawła II w Lądku-Zdroju już w najbliższą sobotę niezwykle kolorowa impreza plenerowa – Lądecki Wehikuł Czasu.

Lądecki Wehikuł Czasu stworzono w nawiązaniu do XIX-wiecznych tradycji kurortu, kiedy do lądecki zdrój stanowił niezwykle popularną rezydencję europejskiej arystokracji.

Od 9 lat Centrum Kultury i Rekreacji w Lądku-Zdroju kontynuuje na przełomie lipca i sierpnia kostiumowe przedsięwzięcie, które na swój sposób korespondować ma z podobnymi imprezami organizowanymi na południu Europy, we Włoszech, Francji, Hiszpanii. Marzeniem organizatorów jest dotarcie do wydarzenia, podczas którego w parku pod Zdrojem Wojciech wszyscy uczestnicy pojawią się w kostiumach z różnych epok.

W tym roku na tle kostiumowej maskarady przygotowane zostały dodatkowe atrakcje. Odbędą się wernisaże dwóch wystaw. Pierwsza z nich – ekspozycja plenerowa – zaprezentuje prace graficzne studentów znakomitego polskiego grafika Adama Pękalskiego, wykładowcy na Wydziale Projektowania Graficznego Fakultetu Sztuk Pięknych, Projektowania i Architektury na Uniwersytecie Bilkent w Ankarze w Turcji. Druga z wystaw – która potrwa w rotundzie pijalni wód w Zdroju Wojciech do 31 sierpnia – prezentować będzie rysunki Mariusza Adama Krajewskiego, dolnośląskiego rysownika, muzyka, renowatora antyków. Charakterystyczne prace Krajewskiego nie pozostawiają nikogo obojętnym – to prawdziwe historie, które można porównać do ironicznych opowieści Pietra Breugla, czy Hieronima Boscha.

Strona muzyczna Wehikułu składa z kilku odsłon. Oprawę muzyczną dla naszych spacerów zapewni – setami muzyki steampunkowej – DJ Carpenstein. Obok jego propozycji na wehikułowej scenie pojawią się: Ewa Żurakowska, aktorka i wokalista praskiego zespołu „Korjen” oraz Patry Serfer, niezwykle utalentowany raper ze Stronia Śląskiego. Mówiąc krótko etno i rap obok siebie. Muzycznym ukoronowaniem wieczoru będzie koncert finałowy kończącego się w tym dniu 3 Festiwalu Muzyki Uzdrowiskowej „Muzyka u Źródeł”. Katarzyna Oleś-Blacha, Piotr Płuska, Łukasz Wroński i Adam Zaremba przy akompaniamencie Małgorzaty Westrych wykonają przeboje opery, operetki i musicalu pod wspólnym tytułem „Time To Say Goodbay”.

Po raz drugi w historii wydarzenia odbędzie się Konkurs z Nagrodami na Najciekawszy Strój. Organizatorzy przygotowali nagrody w dwóch kategoriach: mieszkańcy gminy i przyjezdni. Prace oceniać będą kostiumolodzy.

Wśród innych atrakcji znajdą się m.in.: łódzcy cykliści na swych maszynach, piękne amazonki w siodłach rumaków, kobiece grupy rekonstrukcji stroju z okolic Wrocławia, w Zdroju Wojciech działać będzie Studio Fotografii Stylizowanej „Retro” Marzeny Zawal, a na tarasach okolicznościowe karty pocztowe podpisze będzie Roman Kaczmarczyk, burmistrz Lądka-Zdroju, rozdane zostaną także 2 numery Pisma Energetyczno-Artystycznego „Przekaźnik” i wehikułowy melszpejz, czy rocznik prasowy „Lądecki Wehikuł Czasu”.

Wszystko to w anturażu niezwykłej urody Parku Zdrojowego im. Jana Pawła II w Lądku-Zdroju poprowadzą Genowefa Włodarczyk, Tomasz Pawlęga i Jacek Śmietana.

Plan godzinowy:

16.00 – Start: powitanie, opowieść o Wehikule, prezentacja atrakcji, steampunku etc.

17.00 – Otwarcie wystawy The Machinery

17.30 – Ewa Żurakowska i Patryk Serfer

18.30 – Wernisaż wystawy Mariusza Adama Krajewskiego – Zdrój Wojciech

19.00 – Rozstrzygnięcie konkursu na strój z epoki

19.30 – Gala finałowa „Time To Say Goodbay” 3 Festiwalu Muzyki Uzdrowiskowej „Muzyka u Źródeł”

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24