Linie Emirates skończyły 30 lat

30 lat temu, dokładnie 25 października 1985 r., linie Emirates rozpoczęły swoją działalność. Za sterami samolotu wykonującego inauguracyjny rejs EK600 do Karaczi siedział kapitan Fazle Ghani Mian.

Pierwsze samoloty Emirates – Airbus A300 B4 i Boeing 737 – przyleciały do Dubaju 20 października 1985 r. w ramach umowy wet lease z Pakistan International Airlines, a kapitan Mian znajdował się wśród załogi, która brała udział w wydarzeniu inaugurującym działalność Emirates.

Przyleciałem do Dubaju 1 października 1985 r. i spotkałem się z Jego Wysokością Szejkiem Ahmedem bin Said al-Maktumem oraz ówczesnym dyrektorem zarządzającym Emirates, Mauricem Flanaganem, i ich zespołami. Rozmawialiśmy na temat kierunków działania i stojących przed nami zadań. 18 października zespół 100 osób, w tym pilotów, inżynierów pokładowych i pracowników obsługi technicznej, przybył do Dubaju, żeby rozpocząć etap planowania. Zaczęliśmy też wtedy obloty, pilnując, żeby wszystko przebiegło po naszej myśli. Ponadto miałem za zadanie przeszkolić pilotów ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Ich szkolenie odbywało się w Dubaju, a licencje przyznał im Urząd Lotnictwa Cywilnego Pakistanu. Mamy świetne wspomnienia związane z tym pierwszym lotem. Niektórzy piloci dostali za duże czapki, które zabawnie na nich wyglądały. To był jednak drobiazg. Skierowaliśmy samolot na drogę kołowania i wystartowaliśmy punktualnie. Był to dla nas pierwszy znak zapowiadający ogromny sukces linii, który udało się osiągnąć w tak krótkim czasie – wspomina kapitan Fazle Ghani Mian.

Obecnie Emirates obsługują połączenia do 147 miast na sześciu kontynentach. Flota linii składa się z 238 szerokokadłubowych maszyn, w tym 15 samolotów towarowych, i należy do najmłodszych w przestworzach. Przewoźnik planuje powiększyć ją ponad dwukrotnie do roku 2020. Obecnie linie Emirates oczekują na dostawę 268 samolotów o wartości ponad 128 mld dolarów amerykańskich według cen katalogowych. Samoloty Emirates obsługują loty do 147 miast w 79 krajach Europy, Ameryki Północnej i Południowej, Bliskiego Wschodu, Afryki, Azji Południowej, Dalekiego Wschodu i Australazji.

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24