Litwa: Troki stolicą Świętych Mikołajów

Troki pretendują do tytułu zimowego miasta Litwy. Już od trzech lat są Stolicą Świętych Mikołajów. Od mikołajek do Trzech Króli co tydzień w Trokach nad jeziorem Galvė gości Święty Mikołaj z innego kraju.

W sobotę, 6 grudnia, do siedziby Świętych Mikołajów na dziedzińcu Zamku Trockiego przybył polski Święty Mikołaj. W swojej siedzibie nad brzegiem jeziora Galvė złożył zebranym życzenia świąteczne i przywitał się z dziećmi . Wystąpiły polskie zespoły z rejonu trockiego: „Troczanie” i „Cantemus”. W Solecznikach, stolicy polskiego rejonu na południe od Wilna  piątek wieczorem na choince zostały zapalone światełka. Solecznicka choinka stanęła na całkowicie odnowionym placu przed budynkiem samorządu.

Ludowe święta

Kiedyś świąteczne drzewko ozdabiano piernikami i własnoręcznie wykonanymi ozdobami. Tej nieco zapomnianej już sztuki moża się będzie nauczyć podczas warsztatów edukacyjnych, które w grudniu odbywają się w ośrodkach kultury w różnych miejscowościach rejonu solecznickiego. Prowadzi je Bożena Tietianiec, znawczyni sztuki ludowej i etnografii, która uczy chętnych robienia ozdób choinkowych i pająków ze słomy. Pająki są tradycyjną ozdobą, zawieszaną najczęściej w domu pod główną belką sufitu. Już od dawna pająki oraz ozdoby choinkowe ze słomy są nieodłączną częścią tradycji na Litwie. Zwykle nimi zdobiono wnętrza domu z okazji Bożego Narodzenia, Świąt Wielkanocnych, wesel lub chrzcin.

Zimowe festiwale

Odbywający się co roku w lipcu i sierpniu festiwal muzyki jazzowej „Galvė jazz fiesta” stał się już jedną z wizytówek Trok. W tym roku po raz pierwszy organizatorzy postanowili zaprosić miłośników jazzu również na zimowe koncerty. Pierwszy odbył się w sobotę, 6 grudnia w kawiarni “Slenis”. Grano muzykę Beatlesów w jazzowej interpretacji. „Beatles‘n‘Jazz“ to wspólny projekt Aleksandra Belkina, twórcy znanej litewskiej formacji rockowo-bluesowej „The Road Band” oraz jego przyjaciół, między innymi jazzmana Valerijusa Ramoški.

fot: Mikołaje w Trokach/kaledostrakuose.lt

Related News

One Response

Leave a Reply

Trackbacks/Pingbacks

  1. Wilno w świątecznej odsłonie

© 2014-2018 TURYSTYKA24