stubai

Lodowiec Stubai: najważniejsze wydarzenia sezonu 2018/19

Już wkrótce rozpoczęcie sezonu na największym lodowcowym ośrodku narciarskim w Austrii. Stubaier Gletscher ma świetne warunki śniegowe od października do czerwca, szybką i komfortową kolejkę 3S Eisgratbahn. W tym sezonie będą także liczne wydarzenia: treningi w snowparku, testy sprzętu, kursy lawinowe oraz wykwintne degustacje. Największym wydarzeniem sezonu będzie ponownie FIS Freeski World Cup Stubai.

Mieszkańcy Doliny Stubai tradycyjnie rozpoczną sezon zimowy narciarskim Oktoberfestem „Weisse Wies’n” (13-14 października br.) i uroczystym zawołaniem „O’zapft is!” („Odszpuntowana!”), ogłaszającym otwarcie pierwszej beczki z piwem. Górna stacja kolejki Eisgrat ponownie zamieni się w bar piwny „pod chmurką” z muzyką na żywo, bawarskimi smakołykami i tradycyjnymi strojami ludowymi. Kobiece Dirndl i skórzane spodnie Lederhosen będą tu równie naturalne, jak ubrania narciarskie. Warto zapamiętać dwa przydatne słowa: „Weißwurst” – „biała kiełbasa” oraz „Pistengaudi” – „zabawa na stoku”. 

Fani narciarstwa dowolnego powinni zarezerwować sobie czas od 22 do 24 listopada br. na zawody FIS Freeski World Cup Stubai, które odbędą się po raz drugi w Snowparku DC Stubai Zoo na Lodowcu Stubai. Triki na wysokim poziomie sportowym można tu zobaczyć także na jesieni podczas Stubai Premiere i Stubai Prime Park Session oraz na wiosnę przy okazji Spring Sessions. Legendarny snowpark staje się wówczas miejscem spotkań i treningu najlepszych freeriderów oraz tych, którzy marzą o osiągnięciu ich poziomu. Przyciąga ich tu profesjonalne ustawienie przeszkód oraz dbałość o ich jakość – przez cały sezon, park jest codziennie odświeżany i kształtowany.

Zaawansowani freeriderzy, po sprawdzeniu checkpointów, zapewne od razu udadzą się na emocjonujący zjazd którąś z 13 tras rekomendowanych przez Powder Department na Lodowcu Stubai (dostępne są traki GPS). Ci jednak, którzy dopiero zaczynają przygodę z tym sportem, lub też chcą odświeżyć umiejętności, mogą skorzystać z prowadzonych przez profesjonalistów kursów i obozów treningowych z zakresu bezpieczeństwa podczas jazdy off-piste. Cenne wskazówki dotyczące poszukiwania osób zasypanych przez lawiny warto przećwiczyć na bezpłatnej stacji treningowej ORTOVOX na górnej stacji kolejki Gamsgarten. Jeśli ktoś nie posiada własnego sprzętu lawinowego, może go wypożyczyć w pobliskim sklepie (podstawowy zestaw – plecak, detektor lawinowy, łopata i sonda – kosztuje 17 EUR za dobę). 

Nie tylko jazda po 35 trasach narciarskich o różnym poziomie trudności może być przyjemnością. Drobne radości czekają na gości już przy wjeździe komfortową kolejką 3S Eisgratbahn (tylko 12 minut), z Wi-Fi i panoramicznymi oknami, umożliwiającymi podziwianie widoków. Kolejka dostosowana jest do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na górze znajduje się jaskinia lodowa, odkrywająca intrygujący świat wiecznego lodu, oraz platforma widokowa TOP OF TYROL (na wysokości 3 210 m n.p.m.) z pięknym widokiem na Dolinę Stubai i okoliczne szczyty. Warto także wspomnieć o szkółce narciarskiej BIG Family Ski Camp, gdzie dzieci i młodzież w formie zabawy uczą się jazdy na nartach pod okiem doświadczonych instruktorów. Dodatkowo, dzieci poniżej 10 roku życia mogą bezpłatnie korzystać z kolejek, jeśli są w towarzystwie rodzica posiadającego ski pass.

„Crème de la crème” ośrodka na Lodowcu Stubai jest jednak Schaufelspitz, najwyżej położona restauracja w Alpach nagrodzona toczkiem kucharskim przez Gault Millau. Po raz kolejny szef kuchni David Kostner przygotuje 6-daniowe menu degustacyjne specjalnie na Noc Gourmet Dine & Wine (11 oraz 12.01.2019 r.) oraz Noc Gourmet Dine & Beer (23.02.2019 r.).

Słoneczny kwiecień i maj 2019 r., kiedy wiosna już gości w dolinie, to ostatnie chwile w sezonie zimowym, kiedy można trenować w Snowpark DC Stubai Zoo podczas legendarnych Spring Sessions. Dzięki korzystnemu położeniu na Lodowcu Stubai, freeskierzy mogą się tu cieszyć dobrymi warunkami śniegowymi kilka tygodni dłużej.

fot: materiały prasowe

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24