Lodowiec Stubai: zima także wiosną

Na lodowcu Stubai w Austrii można cieszyć się białym trasami nawet do czerwca. Co ma do zaoferowania tej wiosny?

W ośrodkach narciarskich w dolinie Stubai sezon na sporty zimowe trwa przez całą wiosnę, a na tutejszym lodowcu, uznawanym za największy lodowcowy teren narciarski w Austrii, można szusować aż do czerwca.

W ośrodku znajdują się zarówno nartostrady, snow park Moreboards Stubai Zoo do treningu skoków i trików, trasy do jazdy off-piste – mapy i tracki GPS można pobrać z www.powder-department.com, oraz trasy do relaksujących wędrówek w otoczeniu dzikiej przyrody. Wyjątkową atrakcją jest dwudziestometrowa lodowa wieża do wspinaczki (na stacji Gamsgarten, dostępna od grudnia do marca). Na lodowcu organizowane są także szkolenia freeride’owe i przeciwlawinowe.

Słoneczne dni zachęcają do odpoczynku na tarasach restauracji, skąd rozpościerają się imponujące widoki na ośnieżone szczyty. Warto wybrać się na taras przy Schaufelspitz (na stacji Eisgrat), najwyżej położonej restauracji gourmet w Alpach, oraz na antresolę w barze Schneekristall Pavillon z otwieranym do połowy dachem (na stacji Gamsgarten).

Ośrodek Schlick 2000 jak zwykle tętni życiem. Urlopowiczów przyciągają tu stoki o rozmaitym poziomie trudności, trasy do biegu przełajowego i wędrówek na rakietach śnieżnych, oraz emocjonujące, nocne saneczkowanie (w każdy czwartek). Nie bez znaczenia jest też dogodne usytuowanie alpejskich schronisk, w których można prowadzić ciekawe rozmowy, siedząc w wiklinowych fotelach, delektując się tyrolską kuchnią i wygrzewając w promieniach wiosennego słońca. Ważnym wydarzeniem na Schlick 2000 jest marcowy koncert plenerowy Open-Air przy stacji Kreuzjoch.

Góra Elfer może poszczycić się największym zegarem słonecznym w Alpach, który stanowi jednocześnie interesujące dzieło sztuki współczesnej oraz dogodny punkt widokowy na okolicę. Ten drewniany zegar ma 8 metrów średnicy, a wokół niego poprowadzony jest pomost. Najlepszy pogląd na dolinę mają jednak paralotniarze, którzy startują z grzbietu Elfer (mają tu doskonałe warunki termiczne), po to, by ostatecznie wylądować tuż przy miejscowości Neustift. Kolejną atrakcją ośrodka Elfer są długie, bo ponad 6-kilometrowe tory saneczkowe.

Łagodne stoki Serles to dobre miejsce dla początkujących narciarzy oraz tych, którzy wolą rekreacyjną jazdę od zawrotnej szybkości. Komfortowo poczują się tu także ci miłośnicy „dwóch desek”, którzy już dawno nie sprawdzali swoich umiejętności. Dużą zaletą ośrodka Serles jest spora liczba schronisk, w których można zrelaksować się jedząc lokalne specjały, wylegując na leżaku, opalając i podziwiając widok na okoliczne góry.

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24