Łódź z tytułem Miasto Filmu w Sieci Miast Kreatywnych UNESCO

Łódź znalazła się na liście nowych członków Sieci Miast Kreatywnych UNESCO (UCCN) i od 31. października 2017 może używać tytułu Miasto Filmu.

Jako Miasto Filmu Łódź zaprezentuje się w połowie 2018 roku, na pierwszym w Polsce spotkaniu miast kreatywnych. Jego gospodarzami będą Kraków i Katowice. Podczas podejmowania decyzji dla UNESCO kluczowe znaczenie miały perspektywy rozwoju miasta w oparciu o film. A wśród łódzkich planów na najbliższe lata są właśnie projekty z filmem w tle, m.in. zakończenie projektu budowy Narodowego Centrum Kultury Filmowej (NCKF), utworzenie „żywej” ulicy filmowej, pełniącej rolę produktu turystycznego i gotowego planu filmowego, a także stworzenie wieloletniego programu edukacji filmowej w szkołach i powołanie międzynarodowego klastra animacji.

W przygotowanym przez Łódź wniosku znalazły się m.in. informacje o uczelniach przygotowujących do pracy w dziedzinach związanych z filmem, festiwalach (m.in. Transatlantyk, Cinergia, Kamera Akcja), stowarzyszeniach i inicjatywach filmowych, muzeach (m.in. Kinematografii, Animacji Se-Ma-For) i o łódzkiej Alei Gwiazd.

Do grona Miast Filmu zaliczono wraz z Łodzią angielski Bristol, japońską Yamagatę, chińskie Qingdao i hiszpańską Terrassę. Wśród 180. miast w Sieci Miast Kreatywnych UNESCO – wyróżnionych w dziedzinie rzemiosła artystycznego i sztuki ludowej, sztuki mediów, wzornictwa, gastronomii, literatury, muzyki i filmu – są m.in. Rzym, Sydney i Bradford.

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24