Lonely Planet: TOP 10 turystycznych miejsc w 2015

Eksperci Lonely Planet jak co roku wybrali TOP 10 najciekawszych miejsc do odwiedzenia w 2015.

Kosmopolityczne miasto, baza wypadowa do odkrywania uroków natury lub skarb jeszcze nie odkryte przez rzesze turystów. Lonely Planet wybrało 10 najlepszych miast do odwiedzenia w 2015 roku.

Eksperci zrobili ranking najciekawszych destynacji w tym roku – a było w czym wybierać. Jest expo, ważne historyczne rocznice, otwarcia zabytków i odkrywanie nowych miejsc, znajdą się więc propozycje dla wytrawnych podróżników.

Lonely Planet co roku wybiera 10 faworytów spośród znanych miast, w których dzieje się coś wyjątkowego, ale i mniejszych miejscowości znanych tylko mieszkańcom i kilku wybranym turystom.

Aby skompilować coroczną listę 10 najlepszych, Lonely Planet poprosił swoich pracowników, współpracowników na całym świecie i autorów przewodników by pomogli wybrać miejsca, które mają coś do zaoferowania w 2015 roku.

– To musi być ranking godny wytrawnego podróżnika, który planuje swój specjalny urlop na następny rok – mówi Tom Hall, dyrektor redakcji Lonely Planet on-line. – Jeden raz w każdym roku Lonely Planet robi burzę mózgów swoich specjalistów i wybiera rekomendacje układając je w listę. Jestem podekscytowany ogłoszeniem tegorocznej listy miast. Mamy na niej dobre połączenie oczywistych miejsc do odwiedzenia i mniej oczywistych – powiedział Hall.

Oto lista TOP 10 w tym roku:

1. Waszyngton – tu się tworzy historia

Waszyngton jest jednym z najlepszych na świecie miast-pomników. W 2015 roku mija 150. rocznica zabójstwa Abrahama Lincolna, Wiele przedmiotów, w tym słynny kapelusz 16. prezydenta Ameryki i pistolet, z którego oddano śmiertelny strzał, będą na wystawie. Ale to nie wszystko: w Waszyngtonie rozwija się mnóstwo nowych miejsc i projektów dla każdego. Otwarto pomnik-muzeum American Veterans Disabled for Life Memorial, w mieście jest wiele eventów dla środowisk gejowskich, a knajpki z etnicznym jedzeniem otwierają się niemal na każdym rogu.

2. El Chaltén – jedź zanim pojawią się tu turyści

Nad miastem góruje poszarpana korona wznoszącego się na 3405 m n.p.m. Monte Fitz Roy i pokrytego wiecznym lodem Cerro Torre (3102 m n.p.m.), a otaczają go 726.927 hektary znajdujących się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO dziewiczych lodowców, szczytów, jezior, lasów i wodospadów w Parque Nacional Los Glaciares. Znajduje się tu drugi co do wielkości kawałek lodu poza regionami polarnymi, dziki i tajemniczy Hielos Sur (Lądolód Patagoński Południowy). Nic dziwnego, że Chaltén szybko stał się trekkingową stolicą Argentyny. W 2015 wioska obchodzi 30. urodziny.

3. Mediolan – cały świat na expo

Mediolan jest miastem wyjątkowym bogactwie i elegancji. Ale w 2015 roku to drugie co do wielkości miasto Włoch powita wszystkich podróżujących i poszukujących smaków świata. Expo 2015 – najsłynniejsze targi światowe organizowane od połowy XIX wieku – odbędzie się w okresie od maja do października właśnie w Mediolanie. W tym roku szczególny nacisk zostanie położony na gastronomię. Pawilony na 1,1 mln m² powierzchni targowych będą rozplanowane jak klasyczne rzymskie miasto. Będzie tu można zobaczyć pokazy gotowania, wędrować przez plac pełen muzyków ulicznych, lub skorzystać z nocnych degustacji wina.

4. Zermatt – Rocznica zdobycia szczytu

Nieustraszeni wędrowcy, górale i diabły narciarskie szaleństwa na Matterhornie, który wznosi się nad Zermatt. W 2015 roku ten król wśród światowych kurortów narciarskich świętuje 150. rocznicę pierwszej zwieńczonej sukcesem wspinaczki na Matterhorn. Edward Whymper poprowadził swoją ekipę na szczyt Matterhorn (4478 m n.p.m.) 14 lipca 1865 – czterech z spadło w przepaść podczas zejścia. Akcja rocznica obejmuje otwarcie Hörnli Hut u podstawy Matterhornu i mrożącego krew w żyłach spektaklu odtwarzającego  wspinaczkę Whympera i jego ludzi w Zermatt.

5. La Valetta, Malta – 450 lat od wielkiego oblężenia

Valletta przeszła matamorfozę architektoniczną za sprawą projektów Renzo Piano, który wybudował nową bramę do miasta i budynek parlamentu. Pozostałe dziewicze budynki z XVII wieku w La Valletcie tworzą misternie ułożoną siatkę ulic. Kontrast pomiędzy starym i nowym sprawia, że nowe inwestycje bardziej zaskakujące. W tym roku miasto będzie celebrować 450 rocznicę od czasu Wielkiego Oblężenia, warto przyjechać tu 8 września, kiedy obchodzony będzie dzień zwycięstwa.

6. Płowdiw – klejnot odkryty po ośmiu tysiącach lat

Jedno z najbardziej malowniczo położonych miast na wschodzie Europy, z Rodopami w tle, pełne historycznych skarbów, z buzującym nocnym życiem. Jest wiele powodów by zwiedzić Płowdiw, który przez ostatnie dekady przeszedł sporą przemianę. Jego niezwykłe zabytki (w tym ruiny rzymskiego teatru w centrum dzielnicy handlowej) zostały odsłonięte przez archeologów w latach 70-tych i 80-tych. A w całym 2000 roku, zabytkowe budynki pozostawione dotychczas samym sobie, odrestaurowano i stworzono w nich muzea, restauracje i hotele.

7. Salisbury – obchody 800. rocznicy powstania Magna Carta

Zbyt długo podróżujący uważali Salisbury za krótki przystanek w drodze do Stonehenge. Ale w 2015 turyści powinni przyjechać do tego typowego angielskiego miasta na dłużej. W tym roku Salisbury otwiera szampana dla uczczenia 800-lecia jego największego skarbu – Wielkiej Karty Swobód. Akt wydany w Anglii w 1215 przez króla Jana bez Ziemi gwarantował obywatelom wszystkich stanów większe swobody. Najlepiej zachowany oryginalny egzemplarz znajduje się w katedrze w Salisbury.  Z tej okazji odbędą się uroczystości, wystawy, koncerty i imprezy towarzyszące.

8. Wiedeń – Ring 150 lat później

W 1865 cesarz Franciszek Józef dostał prawdziwej rewolucji w mieście tworząc jego najważniejsza arterię, którą płynie życie miasta: Ringstrasse. Ring jest jak przepiękna kolia z całą kolekcją zabytków, od Ratusza do Opery Miejskiej do Staatsoper. 150 lat po tym wydarzeniu w Wiedniu odbywają się specjalne imprezy, wystawy, uroczystości i koncerty, nie wspominając o tegorocznym Konkursie Piosenki Eurowizji. Zapomnij o kompromisach – Wiedeń to jedyne miasto, w którym można iść do klubu w tradycyjnej dirndl, porozmawiać o operze przy budce z kiełbaskami i przeżyć swoją własną bajkową opowieść XXI wieku.

9. Chennai – odkryj zupełnie inne megacity Indii

Chennai od dawna postrzegane jako odskocznia do innych części Indii. Ale wraz z otwarciem sieci kolei miejskiej, stolica południowych Indii planuje zmienić swój wizerunek. Szybkie, często jeżdżące i punktualne klimatyzowane pociągi mają za zadanie zmienić doświadczenie odkrywania metropolii. A jest tu co zobaczyć: barwne świątynie, fascynujące muzea, fortyfikacje z czasów brytyjskich, 3-kilometrowej długości plaża oraz drugi co do wielkości ośrodek przemysłu filmowego w Indiach, „Kollywood”.

10. Toronto – zawsze na czasie

To wielokulturowe megalopolis będzie wyjątkowo żywe w 2015 roku. Szacuje się, że 250.000 gości przyjedzie tu z okazji Pan American Games. Zrealizowano wiele projektów robót publicznych, w tym otwarcie linii pociągu Unia Pearson Express, które błyskawicznie przetransportuje pasażerów z lotniska do centrum Toronto w 25 minut. Restauracje i kluby muzyczne wyrastają tu na każdym rogu, a bliskość Nowego Jorku i Montrealu wpływa na to, że Toronto zawsze jest nowatorskie i podąża za trendami – począwszy od muzyki na żywo, po gastronomię.

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24