Lotnisko Chopina strategicznym partnerem filmu o bohaterze Dywizjonu 303

Lotnisko Chopina ogólnoświatowym partnerem filmu o bohaterze dywizjonu 303 „Spitfire Liberator: The Alex Herbst Story”.

Lotnisko Chopina w Warszawie zostało oficjalnym partnerem filmu dokumentalnego „Spitfire Liberator. The Alex Herbst Story”. Alex Herbst to ostatni żyjący polski pilot Dywizjonu 303, który wykonał 141 misji bojowych na legendarnym myśliwcu Spitfire m.in. w czasie operacji lądowania aliantów w Normandii. Przeżył trzy zestrzelenia, był oficjalnie uznany za zabitego. Za swoją odwagę i osiągnięcia trzykrotnie odznaczany Krzyżem Walecznych i licznymi odznaczeniami brytyjskimi. Obecnie ma 95-lat i mieszka w Seattle.

Zdjęcia do filmu kręcone były w Stanach Zjednoczonych, Polsce, Wielkiej Brytanii i Francji. Dzięki umowie dystrybucyjnej z Silver Sword International obraz będzie pokazywany na całym świecie. – To historia wychowanego w duchu romantycznego patriotyzmu człowieka, który poszedł na wojnę i przyszło mu walczyć o wolność Polski na terenie Anglii. Potem przeżył zawód i nie mógł odnaleźć się w powojennej rzeczywistości. W Wielkiej Brytanii czuł się niepotrzebny, a do Polski nie mógł wrócić. W rezultacie zaczął nowe, szczęśliwe życie w Stanach Zjednoczonych – opowiada Sławomir Ciok, reżyser i producent filmu.

– Od ponad 80 lat lotnisko w Warszawie jest ważną częścią historii polskiej awiacji. Czujemy się odpowiedzialni za kultywowanie pamięci o ludziach i wydarzeniach, które rozsławiały polskie lotnictwo w świecie. Ten film ma również taki cel, dlatego z dumą go wspieramy – mówi Michał Kaczmarzyk, dyrektor Lotniska Chopina.

Lotnisko Chopina w Warszawie od lat wspiera projekty popularyzujące wiedzę o historii polskiego lotnictwa i osiągnięciach polskich lotników. W produkcję i promocję filmu „Spitfire Liberator: The Alex Herbst Story” zaangażowało się jako jeden z dwóch partnerów strategicznych.

Film będzie pierwotnie dostępny w pełnometrażowej wersji kinowej, później zostanie przeformatowany według potrzeb stacji telewizyjnych. Dystrybucja rozpocznie się wiosną 2015 roku.

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24