Lotnisko Chopina robi rewolucję: w sklepach bezcłowych będzie można kupować także po przylocie

Już od lutego każdy pasażer przylatujący z kraju należącego do Strefy Schengen na Lotnisko Chopina w Warszawie jako do portu docelowego będzie mógł kupować towary w sklepach wolnocłowych.

Lotnisko Chopina daje taką możliwość jako pierwsze w Polsce.

Od 26 października 1992 r. na terenie Portu Lotniczego Warszawa funkcjonuje Wolny Obszar Celny (WOC), w którym działają sklepy oferujące pasażerom podróżującym w ruchu międzynarodowym i opuszczającym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, towary nieobjęte cłem.

Od 1 lutego 2015 r. wchodzi w życie znowelizowany regulamin funkcjonowania WOC na terenie Lotniska Chopina, który umożliwi operatorom sklepów w lotniskowej „Strefie Schengen” sprzedaż towarów wspólnotowych także pasażerom przylatującym.

– Proces zmiany przepisów trwał niecałe dwa miesiące. Tak szybkie i sprawne wprowadzenie tego udogodnienia dla pasażerów było możliwe dzięki wsparciu i pomocy ze strony Ministerstwa Finansów, Izby Celnej i Urzędu Celnego – mówi Michał Kaczmarzyk, dyrektor Lotniska Chopina w Warszawie. 

Zmiana była możliwa dzięki informacji o możliwości rozszerzenia sprzedaży towarów dla podróżnych przylatujących do kraju, otrzymanej od Ministerstwa Finansów, a podpisanej przez Jacka Kapicę, podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów, Szefa Służby Celnej.

Pasażer przylatujący będzie mógł dokonać zakupu towarów wspólnotowych na podstawie posiadanej karty pokładowej lub  biletu lotniczego. Dokument wydrukowany (w wersji papierowej) lub w wersji mobilnej musi zawierać dane pasażera: imię, nazwisko, datę wylotu, nr karty pokładowej, nr rejsu i kierunek lotu.

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24