Malta

Malta promuje turystykę kulinarną

Malta wyspa położona w basenie Morza Śródziemnego, łączy tradycje kulinarne pobliskich Sycylii i Afryki. Ma także swoją bogatą historię, odzwierciedloną w sztuce kulinarnej. 

Piękne morze, dobre jedzenie, bogata kultura i historia. Widoczne są w niej wpływy wszystkich kultur, które przez lata kolonizowały Maltę. Ale maltańczykom udało się zachować własną tożsamość i język, a także przekonania i tradycje. Oferta kulinarna Malty jest niezwykle różnorodna. Na początek skierujemy się do jednego z najbardziej reprezentacyjnych hoteli w kraju – Corinthia Hotel Palace and Spa, aby skosztować potraw mięsnych. Jej szef kuchni uważany jest za czołowego znawcę kuchni maltańskiej.

– Malta zawsze była pożądaną ziemią. Przez wieki ludzie chcieli kolonizować wyspę ze względu na jej strategiczne położenie – w centrum Morza Śródziemnego. Uważamy, że kraj leży na skrzyżowaniu dróg między Europą i Afryką, co odzwierciedla się w naszej kulturze, jedzeniu i kuchni. W tradycyjnej maltańskiej kuchni widać wpływy Wenecjan, Arabów, Francuzów, Anglików i Włochów. Są to potrawy związane z morzem albo proste produkty „z ziemi”, które przyrządzamy z dużą ilością miłości i troski. Uwielbiamy gościć ludzi w naszym domu i gotować dla nich, to jest w naszych genach. Tak samo jest w restauracjach. Czujemy, że gotujemy dla przyjaciół, gdziekolwiek oni są – wyjaśnia Stefan Hogan szef kuchni Corinthia Hotel Palace and Spa.

W potrawach widać także wpływy afrykańskie: głownie dotyczy to przypraw pochodzące z Libii, Tunezji, Maroka i Egiptu. Hogan jednak zwraca uwagę, że „tradycyjne dania kuchni maltańskiej są naprawdę proste. Typowym daniem maltańskim był potrawka warzywna z serem i jajkami. Wykorzystywane były podstawowe, łatwo dostępne składniki, tak, aby każdy mógł wyżywić całą rodzinę.” 

Lokalne specjały dla miłośników dobrej kuchni

Co musi spróbować turysta przybywający na Maltę po raz pierwszy? Stefan Hogan twierdzi, że istnieje kilka ulubionych potraw lokalnych, które każdy odwiedzający Wyspę musi spróbować. Jest to przede wszystkim tradycyjny maltański gulasz z królika, długo uważany za danie narodowe. Przygotowywany z dodatkiem lokalnych warzyw i ziół, uwarzony w soczystym sosie z czerwonego wina i pomidorów. – Myślę, że turyści również zdecydowanie muszą spróbować ślimaków. Mają one dość silny smak ponieważ są one przyrządzane z czosnkiem, pietruszką, dużą ilością oliwy z oliwek. Wiele restauracji przyprawia je jeszcze lokalnym piwem. Ślimaki francuskie mają więcej czosnku i masła. Ślimaki maltańskie mają przyprawy, które były powszechne w północnej Afryce – opowiada. 

Malta

Malta – raj dla miłośników sera 

Na samą myśl o maltańskim owczym serze można zrobić się głodnym. Przez mieszkańców nazywane gbejniet, są małe, okrągłe i smakowite, wytwarzane z mleka owczego, soli i podpuszczki. Ręczna produkcja sera to niezwykle żmudny proces, który często wykonywany jest w rodzinach od pokoleń. Ser dodawany jest niemal do każdego posiłku w wersji świeżej, suszonej albo solonej. 

Owoce morza prosto z połowu

Owoce morza można spotkać w każdej, nawet najmniejszej maltańskiej knajpce. Jednak jest kilka miejsc, które wyróżniają się na tle innych. Szczególnie warto pamiętać o Marsaxlokk, miejscowości położonej w południowo-wschodniej części Malty. Jest ona znana wśród koneserów morskich przysmaków. Restauracja Ta’Victor, położona tuż nad brzegiem morza, jednak oddalona od typowo turystycznych miejsc, oferuje jedne z najsmaczniejszych  maltańskich dań z owoców morza. Właściciel i kucharz Victor, zmienia swoje menu każdego dnia w zależności od tego, jakie owoce morza są dostarczane przez miejscowego rybaka. 

Nie wyjedziesz bez skosztowania chleba i ciastek

Pieczywo i ciastka są na Malcie punktem obowiązkowym! Nie można przejść ulicą bez natknięcia się na tętniącą życiem piekarnię, z której unosi się zapach ciepłego, upieczonego przed chwilą, chleba. Rano, wyśmienicie smakuje ze świeżo parzoną kawą. Nie można także pojechać na Maltę i nie skosztować lokalnych pastizzi. Są to ręcznie wykonane ciastka w kształcie zbliżonym do naszych pierogów o rozmaitym nadzieniu. Najbardziej popularne nadzienia to groszek lub ser ricotta. 

Stolica – Valetta – łączy wszystkie smaki

Jeśli nie masz wystarczająco dużo czasu aby zwiedzić cały kraj, koniecznie wybierz się do stolicy – Valetty. Miasto otrzymało tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2018 oraz w całości wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to także obowiązkowy punkt na kulinarnej mapie kraju: restauracji, kawiarni, barów, piekarni, winiarni o różnym standardzie jest bez liku. Jednak każdy odwiedzający, koniecznie musi odwiedzić targ spożywczy Is-Suq Tal-Belt. Jest to miejsce, w którym nie tylko można spróbować jednych z najsmaczniejszych dań w kraju, ale także poczuć atmosferę  fascynującej przeszłości stolicy. Targ został zbudowany w XIX wieku jako pierwszy na Malcie budynek wykonany w większości z żelaza. Do dziś mieszkańcy kupują makarony i przetwory owocowe pod arkadami starych ruin, a nowoczesne wnętrza eleganckiego supermarketu odzwierciedlają jego barwną historię. Na górze targu znajdują się restauracje, w których można spróbować najlepszych i najświeższych dań kuchni maltańskiej: od świeżo złowionych ryb, sera owczego po luksusowe lody.

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24