Malta promuje się w Warszawie

Malta – skalny okruch rzucony na błękitne wody Morza Śródziemnego w strategicznym miejscu pomiędzy Sycylią a Afryką przez tysiąclecia swojej historii był „obiektem pożądania” licznych najeźdźców, którzy pozostawili ślady w architekturze, kulturze i języku. Dziś ta piękna i ciekawa wyspa odwiedzana jest przez tysiące turystów spragnionych słońca, wypoczynku o raz obcowania z ciekawą maltańską kulturą.

Dzisiaj w warszawskim hotelu Hilton JE Ambasador Malty w Polsce Natasha Meli Daudey gościła z okazji Dnia Niepodległości Malty, akredytowanych w Warszawie dyplomatów oraz dziennikarzy i inne osoby związane z tym pięknym i ciekawym krajem.
Wspaniałe cuda natury, megalityczne budowle starsze niż piramidy, dziedzictwo Kawalerów Maltańskich i fiesty — to wszystko czeka na turystów w kraju tysiąc razy mniejszym od Polski. W ostatnich latach wyspę odwiedzało rocznie ok. dwa miliony turystów w tym 70 tysięcy Polaków.
Archipelag Maltański ma zaledwie 316 km Czyli prawie tysiąc razy mniej niż Polska, a zamieszkuje go niecałe 450 tysięcy ludzi.
La Valetta, stolica Malty, to jedyne miejsce na morzu Śródziemnym, gdzie kapitanowie statków wycieczkowych budzą pasażerów o świcie, bo nie ma piękniejszego widoku na Grand Harbour i mury miasta, które o wschodzie i zachodzie słońca mają niezwykły miodowy kolor.
Dla filmowców Malta to ważne miejsce w planowaniu zdjęć. Tu powstawał Gladiator, Troja, Midnight Express, Hrabia Monte Christo i wiele innych filmów.
Najpiękniejsza forteca na morzu Śródziemnym – takim mianem okrzyknięto konurbację La Valetty, Vittoriosy St. Julian’s i Sliemy – w całości wpisaną na listę UNESCO, urzeka potężnymi murami, schodzącymi do morza wąskimi uliczkami zacienionymi przez wysokie barokowe i secesyjne kamienice, pałacami, willami, marinami z kołyszącymi się na wodzie luksusowymi jachtami z całego świata.

Malta to nie tylko jej stolica z takimi cudami architektury jak konkatedra św. Jana czy Pałac Wielkiego Mistrza. To również trzecia na świecie co do wielkości kopuła kościoła w Moście, Miasto Milczenia w Mdinie, dawnej stolicy Malty oraz cytadela z katedrą w Victorii na Gozo.
Największy wpływ na dzisiejsze oblicze Malty mieli rycerze zakonu św. Jana zwani Kawalerami Maltańskimi lub Joannitami i władający nia przez ponad półtora stulecia Brytyjczycy. Ale o jej znacznie dłuższej historii świadczą megalityczne świątynie, które są starsze niż egipskie piramidy.
Piaszczystych plaż jest na Malcie i Gozo zaledwie kilka. Warto poszukać tych kamiennych, które w klifowych, wapiennych wybrzeżach wysp wyrzeźbiły woda i wiatr. Najpiękniejsza to St. Peter”s Pool na wschodzie Malty, opodal Marsaxlokk Bay. To najstarsza i największa wioska rybacka nad zatoką pełną kołyszących się luzzu, typowo maltańskich, kolorowych łodzi.

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24