Matera: ESK 2019

W roku 2019 Europejskimi Stolicami Kultury będą Płowdiw w Bułgarii i Matera we Włoszech. Przez cały rok turyści i mieszkańcy będą mogli uczestniczyć w dziesiątkach wydarzeń kulturalnych: wystaw, przedstawień i koncertów. Inicjatywa ESK podkreśla rolę kultury w budowaniu tożsamości europejskiej.

Matera w regionie Bazylikata na południu Italii, w pobliżu „obcasa” włoskiego buta to jedno z najbardziej niezwykłych miast włoskich, nazywane też „miastem wykutym w kamieniu”. Miasto to „grało” Jerozolimę z czasów Chrystusa w filmie Mela Gibsona „Pasja”. To jedno z najstarszych miast świata i jeden z najciekawszych przykładów osadnictwa jaskiniowego w Europie, zwłaszcza jej dzielnica Sassi di Matera (sassi to po włosku kamienie). W 1993 roku Matera wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. W tym zabytkowym mieście znajduje się ośrodek Włoskiej Agencji Kosmicznej ASI.

Hasłem Matery jest “Otwarta przyszłość” a szczególny nacisk położony jest na integrację społeczną i kulturową. Przygotowano m.in. wystawy: “Ars Excavandi” o historii architektury podziemnej, “Re-reading Renaissance” stanowiąca podróż po renesansowym dziedzictwie regionów Basilicata i Apulia oraz “Poetry of primes”, której tematem jest znaczenie matematyki w twórczości artystów.

W ramach ESK w Materze odbędzie się we współpracy z Teatro San Carlo pierwsze plenerowe wykonanie opery “Rycerskość wieśniacza” Pietro Mascagniego. Zrealizowanych też zostanie kilkadziesiąt projektów przygotowanych wspólnie przez miejscowych artystów z partnerami z Europy.

Program obchodów ESK w Materze: https://www.materaevents.it/home

Europejskie Stolice Kultury, których pomysłodawcą była grecka minister kultury Meliny Mercouri w 1985 roku są jednym z najważniejszych programów kulturalnych w Europie. Tytuł ten jest dla miast i regionów szansą na przyciągnięcie większej liczby turystów.

W 2018 roku Europejskimi Stolicami Kultury były Valletta na Malcie i Leeuwarden w Holandii. W kolejnych latach będą to: w roku 2020 chorwacka Rijeka i irlandzkie Gaillimh (Galway), w 2021 roku Timisoara w Rumunii, Eleusis w Grecji i Nowy Sad w Serbii, kraju który kandyduje do UE, w 2022 roku Esch-sur-Alzette w Luksemburgu i Kowno na Litwie a w 2023 roku węgierskie Veszprem.

Zdjęcia: pixabay

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24