Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu inauguruje sezon

Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu to jedna z największych atrakcji w regionie. W majowy weekend inauguruje sezon.

Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu to niezwykła przestrzeń muzealna, będąca filią Sądeckiego Parku Etnograficznego. Niezwykła, bo wizyta w tym miejscu przenosi o dziesiątki lat wstecz na rynek i uliczki, które oddają charakter małomiasteczkowej zabudowy dziewiętnastowiecznej Galicji. Tworzące je obiekty odtworzono wiernie na podstawie starych planów, rycin i zachowanych rynków małopolskich miasteczek, m.in.: Starego Sącza, Czchowa, Lanckorony, Ciężkowic czy Krościenka i wyposażono zgodnie z historycznymi przekazami.

W centralnym jego punkcie stoi ratusz (mieszczą się w nim klimatyczne, rustykalne pokoje gościnne), wzorowany na niezrealizowanym projekcie ratusza, który miał stanąć na rynku w Starym Sączu. W drewnianej gospodzie, rekonstrukcji żydowskiej karczmy z Orawki z przełomu XIX i XX wieku, przy starym trakcie do Wiednia, można zjeść tradycyjne potrawy narodów zamieszkujących dawną monarchię austro-węgierską. Na drewniane stoły wjeżdżają królewski bulion, czerwony barszcz, biały żur, bigos galicyjski, kwaśnica, ręcznie lepione pierogi, placki ziemniaczane, pstrąg, sandacz, wątróbka czy tradycyjny schabowy z kapustą i ziemniakami. Węgierskim akcentem będą palaczinta – jedno z najpopularniejszych dań tamtejszej kuchni, czyli naleśniki z ostrym, mięsnym gulaszem.

Gościniec Galicyjski ma klimatyczne pokoje gościnne w budynku Ratusza, spędzone tu chwile będą prawdziwą podróżą w czasie na austro-węgierską prowincję sprzed lat.

W majowy weekend odbędzie się inauguracja sezonu.

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24