Minister nowy ale metody stare

Na Nowy Rok branża turystyczna zyskała nowego ministra. Czy się z tego cieszy? Umiarkowanie.

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia ze stanowiska odwołana została w upokarzający sposób podsekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Katarzyna Sobierajska, kompetentna i lubiana urzędniczka, od wielu lat związana z branżą turystyczną znająca jej problemy. W zamian dostaliśmy politycznego spadochroniarza.
Władza, która ochłonęła już po stresujących wyborach samorządowych, po raz kolejny pokazała gdzie ma ludzi turystyki i problemy branży.
Nie wnikam w polityczne powody personalnej roszady we władzach polskiej turystyki – kto, za kogo i dlaczego? Bardziej mnie interesuje – po co?
Mieliśmy często zastrzeżenia do skuteczności działań kierowanego przez panią Katarzynę Sobierajską departamentu w interesie polskiej turystyki na forum rządu, ale jednego nie można jej było odmówić – na turystyce się znała. Wiem władza ma prawo zmienić urzędnika – ale jeśli zmieniać to na lepsze!
Nie znam pana Tomasza Jędrzejczaka, z oficjalnych informacji wiem, że pracował w Ministerstwie Rolnictwa, zajmował się funduszami unijnymi, doradzaniem w zakresie PR, interesuje się socjotechniką i ma poczucie humoru.
Czy miał coś wspólnego z turystyką? Nie wiem. Kiedyś mianowano jedną panią redaktor naczelną ważnego magazynu turystycznego mówiąc, że „nadaje się, bo kocha podróże”. Zawsze to jakiś argument.
Obserwuję to od wielu lat, do znudzenia. Turystyka traktowana jest przez rządzących jako piąte, albo i szóste koło u wozu. Tymczasem na świecie jest to czołowa branża, ważna gałąź gospodarki, porównywalna przemysłem motoryzacyjnym, dająca pieniądze i zatrudnienie. Kierować nią powinna osoba kompetentna, znająca mechanizmy działania tego biznesu, ktoś kto pojedzie na największe światowe targi do Londynu czy Berlina robić interesy, a nie uczyć się turystycznego abecadła.
Tomasz Jędrzejczak jest człowiekiem młodym i wykształconym. Mam nadzieję, że otoczy się fachowymi doradcami i będzie się uważnie wsłuchiwał w głos środowiska. Życzę tego nowemu ministrowi, całej branży i sobie.

Fot: Facebook Tomasza Jędrzejczaka

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24