Mjanma w Warszawie

Po raz pierwszy zorganizowano spotkanie polskich mediów i organizatorów turystyki z Republiką Związku Mjanmy, nazywanej też Myanmar, ale nadal bardziej znanej jako Birma. Do Polski przyjechał Phyone Wau Yar Zar wiceprezes narodowej organizacji turystyki Mjanmy, a także spora grupa przedstawicieli administracji turystycznej, samorządu oraz branży – kilkunastu przedstawicieli touroperatorów i hoteli z tego kraju.
Dzięki zmianom politycznym i postępującej demokratyzacji kraju Mjanma (dawniej znana pod kolonialną nazwą Birma) otwiera się na turystykę. Stąd pierwsza w historii, oficjalna prezentacja „Kraju 100.000 pagód” – Republiki Związku Mjanmy w Polsce. Prezentację walorów Mjanmy poprowadził Edwin Briels odpowiedzialny za promocję tego kraju w Myanmar Tourism Marketing. Na filmach i przeźroczach pokazywał nie tylko najważniejsze miasta i zabytki, ale też opowiadał o życiu przedstawicieli zamieszkujących Birmę rozmaitych plemion i narodowości, m.in. kobiet żyraf w obręczach wydłużających szyje. Podkreślał, ze Mjanma jest krajem magicznym, bezpiecznym i gościnnym.
Birma znajduje się on w pierwszej dziesiątce najbardziej przyjaznych turystom krajów świata, a o różnorodności tamtejszej kuchni najlepiej świadczy to, że aż 135 potraw uznawanych jest za narodowe. Coraz lepsza jest infrastruktura drogowa i hotelowa oraz dogodne połączenia lotnicze z Europy do Yangunu i Mandalaj. Elektroniczne wizy formalnie wydawane są w ciągu do 3 dni, a praktycznie od ręki.
Na razie, w ponad 5 milionowej grupie przyjeżdżających każdego roku do Mjanmy zagranicznych turystów jest niewielu Polaków. Jest pomysł, żeby łączyć w jedną destynację Birmę oraz lubianą i popularną wsród Polaków Tajlandię.
Po spotkaniu z mediami odbył się workshop, w którym wzięło udział 15 mjanmarskich hoteli i biur podróży. Niestety, polska branża turystyczna nie dopisała, czego powodem była zapewne zła informacja o spotkaniu oraz fatalnie dobrany termin – w tym samym czasie odbywał się bowiem w Warszawie duży workshop MICE. A szkoda, bo była szansa na zapoznanie się polskich touroperatorów z tym nowym, mało jeszcze znanym ale perspektywicznym kierunkiem podróży.
Mjanma, dawnej nazywana Związkiem Birmańskim, dziś oficjalnie Republika Związku Mjanmy, to to kraj położony na Półwyspie Indochińskim w Azji Południowo-Wschodniej nad Zatoką Bengalską oraz Morzem Andamańskim sąsiadujące z Chinami, Tajlandią, Indiami, Laosem i Bangladeszem. Mjanma to drugi, po Indonezji, największy kraj na terenie Azji Południowo-Wschodniej. Ten obecnie 59-milionowy kraj o powierzchni 676.578 km² jest ponad dwukrotnie większy niż Polska.
Nazwa Birma (Burma) używana była oficjalnie w czasach angielskiej kolonii, natomiast naród używał nazwy Myanma, co oznacza Kraj silnych jeźdźców. 8 listopada 2015 roku odbyły się wybory parlamentarne, w których zdecydowane zwycięstwo odniosła Narodowa Liga na Rzecz Demokracji. Parlament zebrał się po raz pierwszy 1 lutego 2016 roku, a 15 Marca 2016 roku Htin Kyaw został wybrany pierwszym od 1962 roku cywilnym prezydentem Mjanmy. 6 kwietnia 2016 roku Aung San Suu Kyi, lauratka pokojowej nagrody Nobla, objęła przywództwo rządu Mjanmy. Pod przywództwem Aung, Mjanma dokonuje reformy ekonomicznej kraju, który rozwija się godpodarczo i otwiera się na współpracę międzynarodową, ułatwiając także wjazd turystom. W 2015 roku kraj ten odwiedziło 4,681 mln. turystów (51,9% więcej niż w roku poprzednim – to największy wzrost w Azji), generując dla niego przychody z turystyki na poziomie 2,092 mld dolarów.
Według wielu turystów Mjanma to jeden z najpiękniejszych krajów Azji, słynący z gościnności i serdeczności jego mieszkańców. Znajdziemy tu piękne świątynie, pradawne cywilizacje i i tropikalną przyrodę. Największe atrakcje kraju znajdują się w takich miastach jak Yangon (d. Rangun), jezioro Inle, Mandalay oraz w Bagan (d. Pagan).

Warto zainteresować się tym fascynującym krajem.
Więcej na www.tourismmyanmar.org

fot. Cezary Rudziński

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24