Modrodruk na liście UNESCO

Modrodruk, dawna technika druku i farbowania tkanin z użyciem indyga, został wpisany na listę światowego dziedzictwa niematerialnego UNESCO w Czechach, a także na Słowacji, w Niemczech, Austrii i na Węgrzech.

Technika mododruku stosowana jest od XVIII wieku. Niektóre formy drewniane mają nawet 300 lat. Korzysta z nich już siódme pokolenie drukarzy.

W Czechach tradycyjną produkcję modrodruku kontynuują dwa rodzinne zakłady: Modrotisk Danzinger w Olešnicy i Arimo w Strážnicy.

Warsztat modrodruku w Strážnicy na Morawach Wschodnich założony został w roku 1906 (www.straznicky-modrotisk.cz). Oprócz warsztatu, znajdziemy tu też sklep z pięknie zdobionymi obrusami, chustkami, torbami, jak również odzież. Zwiedzanie produkcji trwa około pół godziny (wstęp 60 Kč /10 zł, wstęp rodzinny 110 Kč /18 zł). Zwiedzanie dla turystów indywidualnych rozpoczyna się o godzinie 12, wizyty grup należy rezerwować z wyprzedzeniem. Zakład jest czynny cały rok.

Olešnica słynęła dawniej z uprawy lnu. Niemal w każdej chacie był warsztat tkacki. Rrozwijały się tu także techniki barwienia tkanin. Do dziś zachował się warsztat rodziny Danzingerów z początku XIX wieku (www.modrotisk-danzinger.cz), w którym stosuje się tradycyjne metody produkcji z wykorzystaniem pierwotnych drewnianych form i dawnych przepisów. Właściciele chętnie zapoznają gości z procesem produkcji. Zwiedzanie trwa około godziny (wstęp od 25 do 40 Kč /4-6 zł). Na miejscu można także zakupić tutejsze wyroby. Zakład jest czynny od maja do końca września. Wizytę poza sezonem należy zarezerwować z wyprzedzeniem

Fot.: www.modrotisk-danzinger.cz

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24