Moneta „Swiss Army Knife” w hołdzie założycielowi Victorinoxa

Szwajcarska Mennica Federalna Swissmint oddaje hołd założycielowi marki Victorinox, Karlowi Elsenerowi (1860-1918) w 100 rocznicę jego śmierci, wydając okolicznościową, srebrną monetę „Swiss Army Knife”. Limitowana edycja liczy 30 000 egzemplarzy, z czego 8 000 sztuk jest częścią zestawu prezentowego Victorinox, dostępnego w ogólnoświatowej dystrybucji.

Zestaw upominkowy zawiera scyzoryk Huntsman, monetę 20 franków szwajcarskich oraz certyfikat kolekcjonera. Na monecie zaprojektowanej przez Nadję Baltensweiler znajduje się słynny nóż oficerski Victorinox na tle szwajcarskich Alp.

Karl Elsener przyszedł na świat w dobrze sytuowanej rodzinie, która posiadała i zarządzała warsztatem produkującym kapelusze. Szwajcaria była wówczas jednym z biedniejszych krajów Europy, z dużym bezrobociem i problemami ekonomicznymi. We wczesnych latach młodości Karl Elsener pracował na rzecz zwalczania ubóstwa w regionie Schwyz, tworząc miejsca pracy i pomagając w powstrzymaniu masowej emigracji. Nie chciał jednak powielać drogi życiowej starszego brata Dominika, który miał przejąć rodzinny interes. Zdecydował się zdobyć umiejętności z zakresu wytwarzania noży. Swój fach doskonalił w Paryżu i w Niemczech.

Pomimo ciężkiej sytuacji ekonomicznej Karl Elsener powrócił w rodzinne strony, gdzie 1 stycznia 1884 roku otworzył warsztat nożowniczy. Dzięki reklamom w lokalnej gazecie i możliwości sprzedaży swoich produktów w sklepie matki, Victorii, przedsiębiorstwo Karla funkcjonowało coraz lepiej.

Z myślą o produkcji noży żołnierskich we własnym kraju, Elsener założył Stowarzyszenie Szwajcarskich Producentów Noży. W 1891 roku firma dostarczyła pierwsze noże żołnierskie dla armii. Nóż był wyjątkowo wytrzymały, ale dość ciężki. W rezultacie Karl Elsener zaprojektował lżejszy i bardziej elegancki model, który dodatkowo zawierał korkociąg. W 1897 roku opatentował swój produkt pod nazwą „Nóż oficerski i sportowy”. Tak narodziła się idea wielofunkcyjnego narzędzia. Karl Elsener dał początek dobrze prosperującej firmie, zdolnej do utrzymana pozycji na rynku globalnym. Od tamtej pory jego duch solidarności, zakorzenienie w kulturze regionu i uznanie dla trwałych wartości kształtowały filozofię Victorinox.

W 1921 roku do produkcji wprowadzono wysokiej klasy stal szlachetną. Wtedy właśnie do imienia VICTORIA dodano symbol INOX, będący międzynarodowym oznaczeniem stali nierdzewnej. Z połączenia obu wyrazów powstała dzisiejsza nazwa marki – VICTORINOX. W 1945 roku szwajcarski nóż oficerski zaczął zdobywać sławę dzięki amerykańskim żołnierzom stacjonującym w Europie, którzy jako pierwsi zabierali go do domu na pamiątkę.

Ten scyzoryk jest dziś znany jako „Oryginalny Nóż Armii Szwajcarskiej”, co podkreśla nie tylko jakość i użyteczność narzędzia, ale także jego ikoniczność, status produktu kultowego i szwajcarskie korzenie. Legendarny szwajcarski nóż oficerski jest ambasadorem marki Victorinox i odgrywa decydującą rolę w definiowaniu kolejnych produktów, od domowych i profesjonalnych noży po zegarki, akcesoria podróżne i perfumy.

Na przestrzeni 130-letniej historii Victorinox pozostaje bezkompromisową marką, jeśli chodzi o zasady, które wprowadził jej założyciel. Globalną grupą zarządza obecnie Carl Elsener, członek czwartego pokolenia założyciela firmy.

Pamiątkowy zestaw z monetą: Limitowana edycja: 8 000 egzemplarzy; Dostępność: od 10 września 2018; Cena: 414 zł

Scyzoryk Huntsman: 1. ostrze, duże, 2. ostrze, małe, 3. otwieracz do puszek. 4. śrubokręt 3 mm. 5. otwieracz do kapsli. 6. śrubokręt 6 mm, 7. przyrząd do zdejmowania izolacji, 8. rozwiertak, szpikulec i szydło. 9. Korkociąg, 10. nożyczki, 11. piła do drewna, 12. Hak wielofunkcyjny, 13. wykałaczka, 14. Pęseta, 15. kółko do kluczy; Waga: 97g, długość: 91mm

Pamiątkowa moneta: Nazwa: “Swiss Army Knife”; Projektantka: Nadja Baltensweiler, Lucerna ; Dane techniczne stopu: Ag 835 (srebro), waga netto: 20 g, średnica: 33 mm

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24