Mons – druga Europejska Stolica Kultury

Wczoraj pisaliśmy o czeskim Pilźnie. Dziś druga tegoroczna Europejska Stolica Kultury – belgijskie Mons – miasto świętego Jerzego i Vincenta van Gogha.

Mons to od 24 stycznia Europejska Stolica Kultury. Pod hasłem „Éblouissement” („Zauroczenie”) przygotowane zostało prawie 300 imprez i wydarzeń kulturalnych. Jedną z największych atrakcji będzie wystawa dzieł Vincenta van Gogha. Ta wyjątkowa, oczekiwana przez koneserów sztuki ekspozycja, pokazuje nowe oblicze tego legendarnego malarza, który mieszkał w Mons przez prawie dwa lata – między 1878 a 1880 rokiem, kiedy pracował jako pastor w górniczym zagłębiu w Borinage. W tym czasie zaczął szkicować portrety  lokalnej społeczności. Był to jeden z ważnych, a mało znanych okresów w jego życiu. Tu rzucił pracę duchownego i poświęcił się sztuce. Ówczesny dom Van Gogha zachował się na przedmieściu Cuesmes i dzisiaj można go zwiedzać. Ekspozycję „Van Gogh w Borinage” na której zgromadzono 70 obrazów i rysunków z różnych międzynarodowych kolekcji, jak również oryginalne listy pisane przez Van Gogha w Borinage i Brukseli zobaczyć będzie można od 25 stycznia do 17 maja 2015 r.
Inną ciekawą wystawę „Człowiek, smok i śmierć” oglądać będzie można pomiędzy 18 października 2015 a 17 stycznia 2016 r. Kolekcja obrazów, rzeźb, rysunków i miniatur, nawiązuje do dorocznego wydarzenia Le Doudou, kiedy to w Mons odbywa się inscenizacja walki św. Jerzego ze smokiem,
Ruedi Baur, znany na arenie międzynarodowej grafik, specjalizujący się w piśmie w  przestrzeni miejskiej, uruchomił wraz ze swoim zespołem projekt „Fraza w mieście”. Jest to zdanie o długości 10 km wypisane na fasadach domów na starym mieście w Mons, złożone z twórczości wielu autorów i w różnych językach. To wielokrotnie złożone zdanie rozpocznie się na stacji kolejowej Mons, gdzie przybywają goście z całego świata i następnie poprowadzone zostanie ulicami miasta. Całość skończona będzie w połowie grudnia 2015 roku.

Idea Europejskiej Stolicy Kultury zainicjowana przez grecką aktorkę, piosenkarkę Melinę Mercouri, która w 1985 roku przedstawiła ideę zintegrowania Europejczyków za pomocą kultury, jest jedną z najważniejszych i najbardziej udanych kulturalnych inicjatyw Unii Europejskiej. W 2016 roku Europejską Stolicą Kultury będzie hiszpańskie San Sebastian i polski Wrocław.

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24