Izrael: najciekawsze muzea

„Izrael to jedyny tak konserwatywny kraj na świecie, w którym w dzień święty zabrania się funkcjonować komunikacji miejskiej i jednocześnie na tyle liberalny, że do konkursu Eurowizji wystawia transwestytę. To miejsce niekończących się paradoksów” – charakteryzuje dzisiejszy Izrael Etgar Keret, jeden z jego najwybitniejszych współczesnych pisarzy. I to właśnie te skrajności, nieustanne ścieranie się sacrum i profanum, przyciąga do Izraela każdego roku miliony turystów.

Izrael jest, co prawda, najbardziej znany z wakacji łączących miejsca religijne i historyczne ze słońcem i zabawą, ale ponad dwieście muzeów istniejących w tym kraju, które każdego roku odwiedza prawie milion gości sprawia, że w Izraelu liczba placówek muzealnych w przeliczeniu na mieszkańca jest największa na świecie! Muzea te są duże i małe, znajdują się w miastach, miasteczkach i kibucach. Są one prawdziwą skarbnicą archeologii, etnografii i lokalnej historii, prezentując wspaniałe eksponaty sztuki, zarówno starożytnej jak i współczesnej.
Niedawno odrestaurowane Muzeum Izraela z Sanktuarium zwojów, które przechowuje rzadkie rękopisy biblijne, wliczając w to zwoje z Qumran, to największa placówka kulturalna w Izraelu i jedno z najwspanialszych na świecie muzeów sztuki i archeologii. Znaleźć tam można eksponaty z czasów prehistorycznych, sztuki nowoczesnej a także model pokazujący Jerozolimę w czasach Heroda. Yad Vashem pokazuje odwiedzającym historię Holokaustu z perspektywy Żydów, natomiast Muzeum Wieży Dawida opowiada liczącą 4 000 lat historię Jerozolimy.
Muzeum Rockefellera w Jerozolimie – zostało założone w 1938 roku. Znajduje się we Wschodniej Jerozolimie i prezentuje bogate zbiory regionalnej archeologii. L.A. Mayer Instytut Sztuki Islamskiej w Jerozolimie – został założony w 1974 roku w pobliżu rezydencji prezydenckiej. Prezentuje sztukę Islamu.
W Tel Awiwie nie można pominąć Muzeum Eretz Israel (historia i archeologia); Muzeum Sztuki z eksponatami sztuki izraelskiej i międzynarodowej, którego nowe skrzydło jest dziełem sztuki samo w sobie. Trzeba też zobaczyć Muzeum Ilana Goor w starej Jaffie, gdzie znaleźć można eklektyczną kolekcję dzieł sztuki w odnowionym domu właściciela.
Muzeum Hajfy – zostało założone w 1949 roku. Prezentuje zbiory odkryć archeologicznych z Izraela i rejonu Morza Śródziemnego. W Hajfie znajdują się jeszcze: Muzeum Sztuki Współczesnej (prezentuje eksponaty pochodzące od XVIII wieku do współczesności), Muzeum Prechistorii, Narodowe Muzeum Morskie i Muzeum Sztuki Japońskiej Tikotin.
Do Izraela polecieć możemy liniami Wizz Air, to węgierskie linie lotnicze, obsługujące trasy w Europie, Gruzji, Izraelu i Turcji. Po upadku linii Malév w 2012 roku, Wizz Air stał się największym węgierskim przewoźnikiem. Wizz Air ma szesnaście baz operacyjnych, z czego pięć znajduje się w Polsce (główna w Katowicach, poza tym w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu i Wrocławiu). W skład floty Wizz Air wchodzą 52 maszyny, których średni wiek to 4 lata.
Od 30 października do końca marca Wizz Air lata z Katowic na lotnisko Ejlat Ovda. Loty odbywają się dwa razy w tygodniu w poniedziałki i piątki. Ceny biletów: od 129 złotych w jedną stronę.
Ejlat jest dobrym wyborem na słoneczny i ciepły wyjazd w środku zimy. Ze średnimi temperaturami pomiędzy 21 i 25 stopni Celsjusza, turkusowe wody Morza Czerwonego oferują szeroki wachlarz możliwości takich jak pływanie, nurkowanie czy snoorkeling.

Czy wiesz, że…
* według organizacji OECD Izrael należy do najbardziej „wykształconych” krajów świata; 46 procent obywateli ma tu wyższe wykształcenie
* obywatele Izraela, bez względu na płeć, muszą po ukończeniu 18. roku życia odbyć służbę wojskową; w przypadku mężczyzn trwa ona najczęściej trzy, a w przypadku kobiet dwa lata
* w Szabat, a więc w uznawany przez wyznawców judaizmu za „święty” siódmy dzień tygodnia (sobota), nie latają samoloty izraelskich (państwowych) linii lotniczych, a w miastach (wyjątkiem są Tel Awiw i Ejlat) nie kursują środki komunikacji miejskiej
* W 1952 roku prezydentem Izraela mógł zostać… Albert Einstein; poprosił go o to premier David Ben-Gurion, mimo że uczony nie posiadał nawet izraelskiego obywatelstwa; Einstein odmówił
* klej na izraelskich znaczkach pocztowych jest koszerny
* w 9 na 10 izraelskich domach do podgrzewania wody wykorzystuje się energię słoneczną.

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24