Muzeum Narodowe w Pradze

Muzeum Narodowe w Pradze ponownie otworzyło swe podwoje dla zwiedzających. Po raz pierwszy w historii budynku została udostępniona dla publiczności także kopuła na szczycie, z której rozciąga się piękny widok na miasto.

Kopuła jest czynna codziennie, w godzinach od 10.30 do 17.30. W pomieszczeniu może znajdować się jednocześnie maksymalnie 25 osób, wstęp kosztuje 100 CzK.

Muzeum Narodowe, najstarsza instytucja muzealna w Czechach, zostało założone przed 200 laty jako „Muzeum Ojczyźniane“ w 1818 roku. Z jego założeniem związane są takie osobistości, jak hrabia Kašpar Maria Šternberg, František Palacký, Jan Evangelista Purkyně, czy francuski badacz Joachim Barrande. Pomieszczenia neorenesansowego budynku muzealnego na Placu Wacława zostały udostępnione w 1891 roku.

W ostatnich latach budynek przeszedł gruntowny remont, a Muzeum dwukrotnie powiększyło swoją powierzchnię wystawienniczą. Na zwiedzających czekają unikatowe eksponaty, które do tej pory były przechowywane w muzealnych magazynach.

Wystawa o nazwie „2×100“ przedstawia historię 200 lat istnienia Muzeum Narodowego. Dla gości przygotowano 200 najcenniejszych i najciekawszych eksponatów, które zostaną pokazane w nowym i zaskakującym kontekście, odzwierciadlającym różnorodność tych eksponatów – historycznych, przyrodniczych, naukowych i artystycznych, pochodzących nie tylko z Czech, ale także z całego świata.

Prezentacja multimedialna „Historia, która stała się przyszłością“ przedstawia zabytkowy Budynek Główny Muzeum Narodowego jako narodowy i architektonicznych symbol. Zwiedzający poznają założenia oryginalnego projektu architekta Josefa Schulza i artystyczną wyjątkowość budynku.

Na gości czekają także liczne wystawy czasowe. W czerwcu 2019 roku zaprezentowana zostanie ekspozycja Rycerze niebios, poświęcona czechosłowackim lotnikom w Wielkiej Brytanii, a latem będzie można obejrzeć wystawę Tutanchamon.

Fot.: Prague City Tourism

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24