Nagrody EDEN 2015 rozdane. Śląskie smaki triumfują

Kapituła polskiej edycji konkursu Komisji Europejskiej na Najlepsze Polskie Destynacje – EDEN, ogłosiła wyniki. Rozdanie nagród odbyło się w warszawskiej restauracji Villa Foksal.

Galę rozdania nagród poprowadziła Jolanta Gruz z Polskiej Organizacji Turystyki. EDEN, czyli nasza rodzima edycja nagród European Destinations of Excellence przyznaje kapituła złożona z wybitnych znawców turystyki. Ideą, która przyświeca organizatorom konkursu jest promowanie dobrych wzorców zrównoważonego rozwoju turystyki. Pierwsze nagrody EDEN przyznano w Polsce w 2009 roku (wtedy zwyciężyła Rzeczpospolita Ptasia w ujściu Warty). Renoma konkursu rosła z roku na rok. Laureaci z lat ubiegłych – Dolina i Bagna Biebrzy, Zespół Zabytkowy Osady Fabrycznej w Żyrardowie, czy Miasto Turystyczne Twierdza Przemyśl – z dumą legitymują się godłem EDEN.

W tym roku nagrodzono miejsca i obszary turystyczne w Europie wyróżniające się ofertą gastronomiczną.

Głosowanie odbywało się na stronie internetowej edenpolska.pl oraz na Facebooku. Faworytem Internautów był Kulinarny Poznań. Swoistą „nagrodę publiczności” odebrał Piotr Bemenowski.

Jury wyróżniło ponadto jeszcze dwa regiony:

– Gościnność i Smaki Regionu Puszczy Białowieskiej (honorowy dyplom odebrała Walentyna Gorbacz).

– Mazowiecka Micha Szlachecka (Małgorzata Borkowska i Bożena Polak-Stojanowa).

Zwyciężył bezapelacyjnie Szlak Kulinarny Śląskie Smaki. Powstał w 2012 roku, a dziś już zrzesza 31 lokali specjalizujących się w kuchni regionalnej i Slow Food. W restauracjach na szlaku podaje się w sumie 170 potraw o śląskich korzeniach.

– Sukces naszego pomysłu to przede wszystkim dotarcie do lokalnej społeczności – tłumaczy Roman Bargieło, wiceprezes Śląskiej Organizacji Turystycznej, który odbierał nagrodę EDEN. – Można i trzeba przyciągać turystów z całego świata, by pokazać im tradycyjną śląską gościnność i przekonać do naszej kuchni, ale ogromny potencjał tkwi w Ślązakach. To oni lubią swój region, odwiedzają lokale z tradycyjną kuchnią i są wymagającymi, ale wdzięcznymi klientami.

Śląsk coraz bardziej dba o swoje skarby. W najbliższym roku w Zabrzu zostanie oddany kolejny szlak turystyczny w jednej z kopalni węgla kamiennego. Roman Bargieło zapewnia, że będzie to absolutny hit. A Ślązacy nie rzucają słów na wiatr.

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24