Nowe Muzeum Świata w Wiedniu

Kilka dni temu otwarto w Wiedniu jedno z najbardziej znaczących i najciekawszych muzeów etnograficznych na świecie – Muzeum Świata.

Po trzech latach przebudowy i renowacji, przy wiedeńskim Heldenplatz, ponownie otwarto Muzeum Świata (Weltmuseum). To jedno z najznakomitszych muzeów etnograficznych w skali światowej, które ma w swoich zbiorach ponad 200 000 eksponatów etnograficznych, 75 000 historycznych fotografii i około 144 000 druków o historii, kulturze, sztuce i życiu codziennym głównie narodów pozaeuropejskich.

Muzeum Świata w Wiedniu prezentuje kulturalną różnorodność ludzkości i dokumentuje bogate, historyczne, często też zaskakujące związki Austrii ze światem zamorskim za pomocą 3127 obiektów, licznych zdjęć i tablic informacyjnych. Sercem muzeum jest kolekcja pokazowa zaplanowana we współczesny sposób i nowocześnie urządzona.

Sercem muzeum jest nowocześnie zaplanowana i urządzona kolekcja pokazowa. W 14 salach wystawiane są najważniejsze części zbioru. Niejednokrotnie zaskakujące powiązanie między Austrią i resztą świata zostały ukazane za pomocą 3127 obiektów oraz licznych zdjęć i tablic informacyjnych. Sale zostały podzielone na następujące grupy tematyczne:

W cieniu kolonializmu
Benin i Etiopia Sztuka, władza i opór
Walka kulturowa w Wiedniu
Austriacka mozaika z Brazylii
1873 – Japonia przyjeżdża do Europy
Kolekcjonerskie szaleństwo. „Cierpię na muzeomanię!” (oryginalne nagranie arcyksięcia, następcy trony Franciszka Ferdynanda)
Południowy Pacyfik: Spotkania z utraconym rajem
Orient tuż za rogiem
Historie z Mezoameryki (z pióropuszem „Penacho”)
Wioska w górach (buddyjska wioska w Himalajach)
Fascynacja Indonezją
Świat w ruchu
Ruszajmy do Nowego Świata
Nowy wizerunek – rzut oka na Chiny

Uzupełnieniem stałej ekspozycji będą wystawy czasowe o bogatym spektrum tematycznym.

Ważną częścią wystawy są zbiory brytyjskiego żeglarza, odkrywcy i podróżnika Jamesa Cooka i świetnie zachowana ozdoba głowy meksykańskiego kapłana tzw. „penacho”. Wśród eksponatów jest wiele pochodzących z licznych podróży arcyksiążąt habsburskich.

Muzeum Świata znajduje się w ścisłym centrum Wiednia, w Pałacu Hofburg.

Więcej informacji: www.weltmuseumwien.at

Zobacz film: www.youtube.com/watch?v=s9fYHDaRbo8

Weltmuseum Wien (Muzeum Świata)
Hofburg, Heldenplatz, 1010 Wien
+43 1 534 30-5052
info@weltmuseumwien.at

www.youtube.com/watch?v=s9fYHDaRbo8

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24