Mierzeja Wiślana będzie miała nowy kanał

Na lokalizację kanału przez Mierzeję Wiślaną wybrano miejscowość Nowy Świat w gminie Sztutowo. Budowa nowego szlaku wodnego ma się rozpocząć w 2018 r., a zakończyć w 2022 r. Jej koszt to ok. 880 mln zł.

Projekt w całości finansowany będzie ze środków budżetu państwa. Kanał ma mieć 1,3 km długości i 5 metrów głębokości. Ma umożliwić wpływanie do portu w Elblągu jednostek o zanurzeniu do 4 m, długości –  100 m, szerokości – 20 m.

Przekop ma przyczynić się do wzrostu ruchu turystycznego na Mierzei i wokół Zalewu Wiślanego przez cały rok i spowodować wzrost liczby miejsc pracy przy obsłudze turystów.
Pomysłem gminy Sztutowo na przyciągnięcie turystów, uatrakcyjnienie Mierzei i odciążenie ruchu samochodowego jest m.in. rewitalizacja kolejki wąskotorowej między Sztutowem a Krynicą Morską, utworzenie Muzeum Zalewu Wiślanego czy Muzeum filozofa Artura Schopenhauera, który spędzał tu lata młodości.

Budowa nowej drogi wodnej łączącej Bałtyk z Zalewem Wiślanym powinna przyczynić się do wzrostu turystyki nie tylko letniej, ale całorocznej – uważa wójt gminy Sztutowo Jakub Farinade. Aby jednak turyści zmierzający na Mierzeję i nad kanał nie utknęli w korkach, niezbędna jest budowa nowej drogi odchodzącej od S7. Obecnie dojazd do Mierzei może trwać nawet 3-4 godziny, a wszyscy jadący od Nowego Dworu Gdańskiego muszą przejechać przez dwa historyczne mosty o ograniczonym tonażu.

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24