Nursułtan za Astanę

Stolica Kazachstanu zmieniła nazwę. Miasto, znane do tej pory pod nazwą Astana, teraz będzie nazywało się Nursułtan – na cześć ustępującego prezydenta Nursułtana Nazarbajewa.
 

Kazachstan zajmuje 9 miejsce wśród największych powierzchniowo krajów Świat. Na przestrzeni ośmiokrotnie większej od Polski mieszka zaledwie 17 mln osób mieszkańców z czego w stolicy Nursułtan ponad milion. Kazachowie, rdzenni mieszkańcy tych ziem to koczowniczy lud, wywodzący się z plemion tureckich. Mieszkają tu również przedstawiciele ponad stu różnych narodowości: m.in. Rosjanie, Ukraińcy, Białorusini, Polacy, Niemcy, ale też Koreańczycy, Tatarzy, Czeczeni, Kurdowie czy Ujgurzy.
Dzisiejsza stolica położona w północnej części kraju, nad rzeką Iszym, założona została w 1830 roku przez kozaków w służbie cara, jako warowna osada na szlaku handlowym z Taszkientu i Buchary do Rosji. Pierwotnie nazywała się Akmoły (co po kazachsku oznacza biała mogiła). Po uzyskaniu praw miejskich w 1862 roku przemianowana został na Akmolińsk. Po ponad stu latach w 1961 roku, kiedy ówczesny przywódca ZSRR Nikita Chruszczow ogłosił kampanię zagospodarowania środkowoazjatyckich nieużytków (ros. celin) miasto przemianowano na Celinograd. W 1992 po odzyskaniu przez Kazachstan niepodległości w trakcie derusyfikowania nazw geograficznych zmieniono go z kolei na brzmiące niemal identyczne z pierwotną nazwą – Akmoła. Po przeniesieniu tu w 1994 r. stolicy z Alma-Aty, w 1998 roku Nazarbajew podjął decyzję o kolejnej zmianie nazwy na Astana, co po kazachsku znaczy „stolica”. A kilka dni temu nastąpiło kolejne przemianowanie na Nursułtan. To piąta zmiana nazwy miasta w ciągu niecałych 60 lat. Pewnie trafi za to na listę rekordów Guinnessa.

Kazachstan położony jest w Azji Środkowej nad Morzem Kaspijskim. Graniczy z Chinami, Kirgistanem, Turkmenistanem, Uzbekistanem i Rosją. Kazachstan jest 9. największym krajem na świecie, ale ma jeden z najniższych współczynników gęstości zaludnienia. Na jeden kilometr kwadratowy przypada zaledwie 6,5 osoby. Gospodarka opiera się na rolnictwie i przemyśle. Surowce naturalne występujące na terytorium państwa to węgiel kamienny, ropa naftowa, gaz ziemny, a także rudy miedzi, cynku, żelaza, ołowiu itd. Na terenie państwa znajduje się rosyjska baza kosmiczna Bajkonur. Kazachstan jest ciekawy turystycznie, do największych atrakcji kraju należą wysokie góry, jeziora, krajobrazy stepowe i pustynne, ale baza turystyczna jest tu słabo rozwinięta.

Na liście światowego dziedzictwa UNESCO znajdują się trzy obiekty kulturowe: Mauzoleum Ahmeda Chodży Jesewi, Petroglify w rezerwacie archeologicznym Tamgały, Szlaki Jedwabne: system szlaków korytarza Chang’an-Tianshan, a także Saryarka: step i jeziora północnego Kazachstanu.
Atrakcje turystyczne: W południowo-wschodniej części kraju położone są góry Ałtaj – masyw górski zbudowany ze skał paleozoicznych (łupków, wapieni, piaskowców, granitów, granodiorytów). Tu zbiegają się granice Chin, Kazachstanu i Rosji. Rezerwat „Almatinsky”gdzie można spotkać rzadką panterę śnieżną i arkhara długorogą azjatycką owcę górską, Jezioro Borovoje występuje na banknocie 10 tenge. Warto odwiedzić kanion Szaryński w południowo-wsczodnim Kazachstanie, którego ściany dochodzą do 80 metrów wysokości. Przyrodniczą perłą północnego Kazachstanu jest rezerwat Burabai.

Ze względu na srogie zimy, najlepiej przyjeżdżać tu od kwietnia do czerwca (wiosną) i od września do listopada (jesienią).
Powierzchnia Kazachstanu: 2,717,300.00 km. kw.
Języki: rosyjski, kazachski
Waluta: tenge
Obywatele polscy udający się do Kazachstanu w celu turystycznym, nie muszą mieć wizy. Z Warszawy do stolicy Kazachstanu można dolecieć bezpośrednim połączeniem lotniczym PLL LOT.

Zdjęcia: Pixabay

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24