Obraz XIX-wiecznego podróżnika sprzedano za 300 milionów dolarów

Obraz postimpresjonisty Paula Gauguina „Kiedy bierzesz ślub?”, narodowe muzeum w Katarze kupiło za rekordową sumę 300 milionów dolarów. W ostatnich latach szejkanat nad Zatoką Perską wydał na dzieła sztuki w sumie ponad miliard dolarów.

Poprzedni rekord cenowy należał do dzieła Paula Cezanne’a „Gracze w karty”, który (także Katarczycy) kupili za 240 milionów dolarów.
Obraz Gauguina był częścią kolekcji Rudolfa Staechelina i na co dzień wystawiano go w Kunstmuseum w Bazylei. Ale z powodu konfliktu personalnego pomiędzy kolekcjonerem, a dyrekcją muzeum, Staechelin zdecydował się sprzedać obraz Katarczykom. Astronomiczna kwota 300 milionów dolarów zapewne rozwiała wszelkie wątpliwości moralne Szwajcara.
Płótno postimpresjonisty powstało w 1892 roku, podczas pobytu Gauguina na Tahiti i przedstawia dwie kobiety w kolorowych strojach. Francuski malarz wybrał się na wyspy Polinezji, by szukać społeczeństwa nieskażonego zachodnią cywilizacją, szczęśliwego, wolnego od przesądów i konwenansów klerykalnej Europy. Po przybyciu na miejsce był jednak rozczarowany, bo francuscy misjonarze zdążyli już mocno wpłynąć na mentalność Polinezyjczyków. Zresztą trzy czwarte tubylców zmarło do tego czasu, na choroby przywleczone przez białych z Europy. Malarz dokumentował więc resztki folkloru i tworzył nastrojowe portrety kobiet.

Katarczycy, wiele na to wskazuje, kupili „Kiedy bierzesz ślub?” na zamkniętej, prywatnej aukcji, nie ryzykując otwartej licytacji. Być może mieli w pamięci pamiętną licytację sprzed trzech lat, gdy pastelowy szkic Edvarda Muncha „Krzyk”, po zażartej, dwunastominutowej walce, sprzedano za 113 milionów dolarów, wielokrotnie przebijając cenę wywoławczą. Inwestowanie w dzieła sztuki staje się coraz bardziej dochodowym biznesem, a nowi gracze z krajów arabskich i Chin, mocno powiększają swoje kolekcje.

Dzięki całej serii nabytków, muzeum w Doha staje się jednym z ważniejszych centrów kulturalnych nie tylko Bliskiego Wschodu, ale i jedną z najbardziej znaczących placówek muzealnych świata.

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24