Ochrona przyrody zablokowała 7 dolin – największy polski projekt narciarski

W Beskidach miał powstać największy ośrodek narciarski w tej części Europy, łączący 7 dolin na sądecczyźnie. Nie ma na to żadnych szans.

Podczas oficjalnego otwarcia Ogólnopolskiego Sezonu Zimowego 2014/2015 w Małopolsce konferencji prasowej na szczycie Jaworzyny Krynickiej, marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa przyznał, że nie ma szans na realizację projektu, który zakładał połączenie w jeden system tras narciarskich Wierchomli, Muszyny, Krynicy, Słotwin, Roztoki i Łosi. Burmistrz Muszyny Jan Golba, który był gorącym orędownikiem stworzenia na sądecczyźnie ośrodka konkurującego z alpejskimi kurortami, nie krył swojego rozczarowania. W pierwszej, najbardziej ambitnej wersji projektu miało być aż 70 kilometrów tras zjazdowych skomunikowanych ze sobą tak, by można było przejechać na nartach odległość od Wierchomli aż do Łosi. Powstałby w ten sposób największy ośrodek narciarski w Europie Środkowej – 30 wyciągów, a do tego trasy biegowe, tory saneczkowe, karczmy, cała infrastruktura, która dałaby w regionie dwa tysiące miejsc pracy.
Na przeszkodzie stanęły jednak względy ekologiczne. Lasy Państwowe nie zgodziły się na wybudowanie dodatkowych 12 wyciągów, które są niezbędne, by połączyć 7 dolin beskidzkich w jedną całość. Burmistrz Golba skarżył się marszałkowi Sowie i obecnemu na konferencji przewodniczącemu parlamentarnej komisji kultury fizycznej, sportu i turystyki Ireneuszowi Rasiowi, że przez państwową administrację torpedowane są wszelkie jego działania mające na celu poprawę infrastruktury narciarskiej na Jaworzynie Krynickiej (formalnie będącej w granicach Muszyny). Marszałek Sowa przyznał, że problem jest mu znany.

– Należy współżyć z organizacjami ochrony przyrody i szukać rozwiązań, które chroniąc naturę zapewnią w regionie potrzebne nowe miejsca pracy – zaapelował marszałek Marek Sowa. Póki co projekt 7 dolin pozostaje tylko w sferze marzeń.

Nasz komentarz w tej bulwersującej sprawie TUTAJ

Fot: Konferencja prasowa na szczycie Jaworzyny Krynickiej

Related News

2 komentarze

Leave a Reply

Trackbacks/Pingbacks

  1. 7 Dolin – zaprzepaszczona szansa
  2. Beskidy droższe od Alp – raport Travelplanet

© 2014-2018 TURYSTYKA24