Oddzielna Wielkanoc i Majówka. Rośnie zainteresowanie Ukrainą.

Tegoroczny kalendarz świąt i dni wolnych dał Polakom możliwość skorzystania z aż 16 dni wiosennego odpoczynku. Wystarczyło 5 dni urlopu, by połączyć świąteczną przerwę wielkanocną oraz majowe Święto Pracy i Konstytucji 3 Maja i cieszyć się ponad dwutygodniową labą.

Jak wynika z danych, Polacy podróżujący za pomocą serwisu www.esky.pl wybrali jednak tradycyjne święta w rodzinnym gronie oraz krótsze wyjazdy „majówkowe”. Ogólna liczba wyjazdów świątecznych była o 10% wyższa niż w roku ubiegłym, a majówkowych aż o 82% wyższa. Wśród najchętniej wybieranych kierunków w maju królował Londyn – zarówno jako destynacja podróży zawodowych, jak i turystycznych, a także Rzym, Paryż, Mediolan, Lwów i Ateny. Co, ciekawe liczba podróżujących z Polski Ukraińców wzrosła ponad 6,5-krotnie w stosunku do ubiegłego roku i stanowi ponad 4% ogółu podróżnych wybierających serwis eSky. Najchętniej wybieranymi ukraińskimi portami lotniczymi były Lwów i Kijów. Do najpopularniejszych wiosną linii lotniczych należały: Ryanair, LOT, Wizzair oraz EasyJet.
Przypadająca w tym roku pod koniec kwietnia Wielkanoc, a wraz z nią sprzyjająca podróżom pogoda, nie zachęciły Polaków do dalszych wojaży. W okresie 18-22 kwietnia wielu podróżujących z eSky Polaków wyruszyło by odwiedzić krewnych pracujących w Londynie, Sztokholmie, Dortmundzie, Dublinie, Oslo i Paryżu. Zdecydowana większość pasażerów eSky podróżowała w pojedynkę (46%), na drugim miejscu – 35% podróżujących – wybrało wyjazd wraz z osobą towarzyszącą. Były to głównie 2- i 3-dniowe wypady, niepołączone z długim weekendem majowym. Średnia cena biletów lotniczych kupionych przez pasażerów w tym okresie wyniosła 420 zł.

– Jesteśmy tradycjonalistami i święta lubimy spędzać w gronie rodziny. Dodatkowo, piękna pogoda bardziej w tym roku sprzyjała wizytom u krewnych oraz rozpoczęciu sezonu działkowego. Natomiast majówka to już czas wzmożonego ruchu turystycznego. W tym roku w okresie między 26 kwietnia a 5 maja odnotowaliśmy wzrost rezerwacji na poziomie 82% w stosunku do majówki 2018. Z popularnych majówkowych kierunków, najchętniej podróżujemy do Włoch – zwłaszcza Rzymu i Mediolanu, a także do atrakcyjnych turystycznie stolic: Londynu, Paryża, Aten, Brukseli i Lizbony. Nadal wysoką popularnością wśród osób podróżujących w maju cieszy się stolica Katalonii, hiszpańska Barcelona – komentuje Jacek Skrzypkowski, Leisure Product Director w Grupie eSky.

Na majówkowe bilety lotnicze podróżujący wydali średnio ok. 820 złotych, ale zdecydowanie częściej podróżowali wspólnie z najbliższymi: 40% osób podróżowało we dwójkę, 15% w rodzinnym układzie 2+1 a 14% w układzie 2+2. Wyjazdy majówkowe najczęściej trwały 3-4 dni, choć sporą popularnością cieszyły się również tygodniowe wypady.
Analitycy Grupy eSky odnotowali również zwiększone zainteresowanie lotami na Ukrainę w dłuższym okresie. W ostatnim półroczu liczba rezerwacji biletów lotniczych do największych ukraińskich miast: Kijowa, Lwowa, Charkowa i Odessy wzrosła o przeszło 55%. W maju Lwów był piątym najczęściej wybieranym kierunkiem podróży pasażerów podróżujących z Polski. W tym zestawieniu Kijów uplasował się na 10. pozycji, wyprzedzając takie destynacje, jak Oslo, Eindhoven, Madryt oraz Amsterdam.

– Liczba podróżujących na Ukrainę z Polski systematycznie rośnie. Obserwujemy nie tylko wzrost zainteresowania różnymi ukraińskimi destynacjami – od Kijowa, Lwowa po Charków i Odessę, ale także wzrost ogólnej liczby wyjeżdżających z Polski osób także w celach turystycznych. Przypadająca tydzień po katolickiej prawosławna Wielkanoc – pokrywająca się z obchodzoną w Polsce „majówką” – dodatkowo sprzyjała powrotom ukraińskich pracowników do domu. – dodaje Jacek Skrzypkowski.

Kijów. Fot.: Grzegorz Micuła

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24