Oliwa – śródziemnomorskie złoto

Dobroczynny wpływ kieliszka czerwonego wina Polacy już docenili. Nasze nawyki alkoholowe mocno się w ciągu ostatnich 27 lat zmieniły. Ale dla zdrowia i samopoczucia powinniśmy przygotować się na jeszcze jedną rewolucję. O tym dlaczego oliwa nie jest zwykłym tłuszczem i jak należy ją kupować – mówiła w Warszawie jedyna Polka, która jest sommelierem tego szlachetnego płynu.

Urszulę Rzepczak zna każdy, kto śledzi telewizyjne programy newsowe. Korespondentka TVP z Rzymu, a obecnie dziennikarka Polsat News ma jednak pasję i misję, która z polskiej perspektywy wygląda na dość szaloną – chce przekonać swoich rodaków, by zaufali śródziemnomorskiej tradycji i podnieśli sobie średnią długość życia za pomocą wysokogatunkowej oliwy.

– Jeżeli traktujemy oliwę jako zwykły tłuszcz, to nie musimy się wysilać i możemy kupować najtańsze produkty – mówiła dziennikarka na spotkaniu prasowym w restauracji Boscaiola na warszawskim Powiślu. – Ale jeśli chcemy, by to było lekarstwo, to warto jest poświęcić trochę czasu i pieniędzy na znalezienie odpowiadającego nam smakowo gatunku i dobrego dostawcy.

Co potrafi tłuszcz stosowany od tysiącleci w krajach basenu Morza Śródziemnego?

Obniża ciśnienie i ryzyko chorób serca, podnosi odporność, nawilża cerę, a przede wszystkim obecne w oliwie polifenole poprawiają zdolność wątroby do eliminowania wolnych rodników, odpowiedzialnych za rozwój nowotworów. Jest tylko małe, a właściwie całkiem duże zastrzeżenie – tak działa oliwa extra vergine z pierwszego tłoczenia. Pozostałe są zwykłym tłuszczem.

I jeszcze jedno – ta najlepsza oliwa extra vergine, to najczęściej fałszowany produkt spożywczy na świecie. Bardzo łatwo się „naciąć”, a bez domowego laboratorium i zmysłu smaku oliwnego sommeliera nie odróżnimy produktu prawdziwego od podróbki. O skali procederu niech świadczy fakt, że Italia produkuje 300 tysięcy ton oliwy. Włosi zużywają 600 tysięcy ton rocznie, a jeszcze całkiem sporo eksportują…

Urszula Rzepczak – jedyny w Polsce sommelier oliwy

Urszula Rzepczak – jedyny w Polsce sommelier oliwy

Urszula Rzepczak we Włoszech przeszła kurs oliwnego sommeliera i założyła (wraz z synową) firmę, której zadaniem jest sprowadzanie do Polski najlepszej oliwy z pewnych źródeł.

– Oliwa we Włoszech jest modna – śmieje się dziennikarka – Od mniej więcej dekady dużo się o niej pisze, a celebryci chwalą się posiadaniem własnych gajów oliwnych. Bardzo dużą wagę przykłada się do zbiorów, bo to od zastosowanej techniki i czasu zależy nie tylko smak, ale i prozdrowotne właściwości oliwy.

Owoców nie zbiera się z ziemi, a strząsa je (czasem za pomocą skomplikowanych mechanicznych urządzeń) na specjalnie rozpięte siatki. Oliwki, jeszcze tego samego dnia muszą trafić do młyna, gdzie są myte i miażdżone przez granitowe żarna. Uzyskana w ten sposób pulpa jest na zimno wyciskana. W ten sposób uzyskuje się sok oliwny, który po odwirowaniu jest znaną nam oliwą extra vergine. Aby zyskać to miano, płyn musi mieć odpowiednią kwasowość (mniejszą niż 0,8). Z 10 kilogramów owoców uzyskujemy w ten sposób litr oliwy. Siłą rzeczy musi to kosztować więcej niż litr oleju roślinnego. Ale w zamian za to, oliwa extra vergine nie traci swoich właściwości aż do piątego smażenia (tak, można jej używać do rozgrzewania patelni!). Doskonale nadaje się do sałatek, ale warto też pić ją (dwie łyżki) co rano, tak jak w przedszkolu kiedyś piło się tran…

Oliwę należy przechowywać w miejscach z dala od słońca i ciepła. Najlepiej sprawdza się piwniczka, ale „daje radę” zwykła papierowa torba (to metoda powszechnie stosowana w Toskanii).

Gdy kupujemy oliwę, zwracajmy szczególną uwagę na etykietę. Uwaga na napis: „Wytłoczono we Włoszech”, gdyż niżej, małym druczkiem może być gdzieś dodane: „z oliwek pochodzących z krajów UE i spoza UE”. Powinien być na etykiecie wskazany producent i miejsce produkcji. Coraz częściej podawana jest też kwasowość. Ale i tak nic nie zastąpi osobistej wizyty w gaju oliwnym i bezpośredniego kontaktu z wytwórcą.

Tak poleca kupowanie oliwy jedyna polska sommelier Urszula Rzepczak, założycielka firmy Olio d’Autore.

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24