Orszak Trzech Króli – największe jasełka na świecie

W sobotę 6 stycznia można będzie dołączyć do jednego z wielu Orszaków Trzech Króli, które wyruszą ulicami miast. Największe jasełka na świecie już po raz 10. 6 stycznia 2018 roku przejdą ulicami 644. miejscowości w Polsce oraz 16. poza jej granicami (Rwanda, Kongo, Stany Zjednoczone, Austria, Niemcy, Ukraina, Wielka Brytania i Włochy).

Tegorocznym jasełkom towarzyszyć będzie hasło „Bóg jest dla wszystkich”, a motywem przewodnim będzie przypomnienie uczestnikom Orszaku Trzech Króli, że Bóg przyszedł, aby odkupić każdego człowieka i czeka na wszystkich. W Warszawie główny Orszak Trzech Króli wyruszy z pl. Zamkowego ok. godz. 12 i przejdzie Krakowskim Przedmieściem oraz Królewską. Na Placu Zamkowym na uczestników Orszaku będzie czekało wiele atrakcji – taniec dziewcząt z szarfami, taniec chińskiego smoka, atak diabłów na Orszaki oraz musztra Legionu Rzymskiego. Przed godz. 12 Anna Kubicka-Płodzich zaśpiewa kolędę „Bóg się rodzi” ze zwrotką, która wygrała konkurs poetycki zorganizowany przez Fundację Orszak Trzech Króli.

Po modlitwie Anioł Pański, którą w południe poprowadzi Ksiądz Kardynał Kazimierz Nycz Orszaki zaczną przygotowywać się do drogi. Przed królewskimi Orszakami, w drogę do Betlejem, wyruszy Orszak Rodzinny, prowadzony przez Brzemienną Świętą Rodzinę z osiołkiem. Na Placu Piłsudskiego Królowie oddadzą pokłon i wręczą dary Dzieciątku Jezus. Po tej scenie uczestnicy Orszaku zostaną zaproszeni do odtańczenia poloneza do kolędy „Bóg się rodzi” z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W roku świętowania 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości orszakowy śpiewnik będzie wyjątkowy, z 14. polskimi kolędami wraz z ich rysem historycznym autorstwa p. Jacka Kowalskiego, wykładowcy historii sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, lidera zespołu Monogramista JK, a także autora wielu książek i publikacji. Jest to zaproszenie do wędrówki przez dzieje Polski i ukłon w stronę wolności.

Na Placu Piłsudskiego nie zabraknie kolęd w wykonaniu chóru Centrum Myśli Jana Pawła II pod dyrygenturą p. Jana Krutula oraz warszawskich studentów pod przewodnictwem p. Aleksandry Ignaczak. Będą też zagrody ze zwierzętami (wielbłąd, alpaki, osioł, kozioł, owieczki i ptaki, w tym ptaki drapieżne).

Białołęcki Orszak Trzech Króli wyruszy o godz. 12 sprzed kaplicy Matki Boskiej Pompejańskiej przy ul. Myśliborskiej, a potem – do godz. 14 – przejdzie ulicami: Myśliborską i Kasztanową, wzdłuż ul. Modlińskiej do placu w rejonie Modlińskiej 65. Z kolei na Targówku Orszak Trzech Króli wyruszy o godz. 12 sprzed Domu Kultury „Świt” przy ul. Wysockiego i przejdzie ul. Wysockiego do Matki Teresy z Kalkuty, skąd procesja zawróci w rejon Domu Kultury „Świt”.

W Polsce Święto Trzech Króli od 6 stycznia 2011 było pierwszym od 1960 roku dniem Objawienia Pańskiego wolnym od pracy. Na świecie jest to dzień wolny od pracy m.in. w trzech landach niemieckich (w Badenii-Wirtembergii, Bawarii i Saksonii-Anhalt) w Austrii, na Cyprze, w Chorwacji, Finlandii, Grecji, na Grenlandii, w Hiszpanii, Lichtensteinie, na Słowacji, w Szwajcarii, Szwecji, Wenezueli i we Włoszech.

Zdjęcie ze strony http://orszak.org/.

 

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24