Wędrówki blisko polsko-czeskiej granicy

Karkonosze są idealnym miejscem na turystykę pieszą, rowerową czy nordic walking. Dobrze oznakowane trasy turystyczne i rowerowe wiodą grzbietami i dolinami lodowcowymi najwyższych czeskich gór. Aktywny wypoczynek można połączyć ze zwiedzaniem Muzeum Karkonoszy w Jilemnici, skoczni narciarskich w Harrachovie czy Muzeum Narciarstwa w Vysokém nad Izerą.

Świetnym pomysłem na wycieczkę dla rodzin z dziećmi jest np. bajkowa trasa w Małej Upie. Na dzieci czeka dziesięć przystanków z bajkami autorstwa czeskiej pisarki Marii Kubátovéj, przetłumaczonymi także na język polski. Wycieczka Na Niedźwiedzim Szlaku w Szpindlerowym Młynie rozpoczyna się przy dolnej stacji kolejki Medvědín, gdzie kupimy bilet oraz otrzymamy mapkę z opisem trasy.

Jedne z najpiękniejszych tras górskich Karkonoszy znajdziemy w Jesionikach. Z przeszklonego punktu widokowego w wieży rozciąga się wspaniały widok na Śnieżkę, Śnieżnik i Beskidy. Po pieszej wspinaczce na górę Pradziad, najwyższy szczyt Jesioników, z powrotem możemy zjechać na hulajnogach terenowych ponad trzykilometrową trasą prowadzącą przez Park Krajobrazowy Jesioniki.

Elektrownia Dlouhé Straně, trzecia pod względem wielkości elektrownia szczytowo-pompowa na świecie, należy do tzw. siedmiu cudów Republiki Czeskiej i najchętniej odwiedzanych miejsc w Jesionikach. Można ją zwiedzać przez cały rok, po wcześniejszej rezerwacji (zimą dostępny jest tylko dolny zbiornik). Na miejsce dojedziemy autobusem wycieczkowym z ośrodka narciarskiego Kouty nad Desnou, a także sześcioosobową kolejką krzesełkową, która zawiezie nas 4,5 km pod górny zbiornik, skąd na szczyt prowadzi szlak turystyczny. Z Kout nad Desnou na Dlouhé Straně wiedzie również trasa rowerowa.

W regionie Kralickiego Śnieżnika, w Góry Orlickie i Podorlicko na turystów czeka nie tylko piękna przyroda Karkonoszy i górskie wędrówki, lecz także liczne twierdze tworzące jeden z najdoskonalszych systemów umocnień powstałych w Europie przed II wojną światową. Do najlepiej zachowanych należy twierdza artyleryjska Hůrka, w której testowano tajną broń nazistów. Twierdza Hanička jest częścią przedwojennego czechosłowackiego systemu fortyfikacji. Na głębokości od 20. do 36. m pod powierzchnią kryją się korytarze, szyby, unikatowa stacja uzdatniania wody, magazyny amunicji, stołówka oraz koszary. Muzeum Wojskowe Králíky (najnowocześniejsze w Czechach) prezentuje historię fortyfikacji czechosłowackich z roku 1938 oraz wystawę poświęconą bohaterom armii czechosłowackiej i czeskiej. W muzeum można także dowiedzieć się, gdzie znajdują się fragmenty systemu fortyfikacji zbudowanego przed II wojną światową czy pomniki Králickiego Obszaru Fortyfikacyjnego.

Bazą wypadową w Góry Izerskie może być Liberec, odległy o 63 km od Szklarskiej Poręby i 216. km od Wrocławia. Warto tu zwiedzić zabytkowe centrum i ratusz, pochodzący z XIX wieku oraz odwiedzić nowoczesne centrum nauki. Projekcje 3D w Planetarium i Science Show odbywają się również w języku polskim. Na Jeszczed, najwyższy szczyt Gór Izerskich, można wjechać kolejką linową. Nadajnik telewizyjny i hotel na szczycie (na wys. 1012 m n.p.m.), to jeden z najsłynniejszych czeskich zabytków techniki, z hotelem z tarasem widokowym i restauracją.

W czeskich Beskidach poznamy folklor wołoski, znajdziemy wiele atrakcji kulturalnych i miejsca do aktywnego wypoczynku. Charakterystyczne drewniane budynki w ludowym stylu znajdują się w miejscowości Pustevny (79 km od Czeskiego Cieszyna). Muzeum Wołoskie w Rožnovie pod Radhoštěm (63 km od Czeskiego Cieszyna) jest najstarszym tego typu w Europie Środkowej. Corocznie – od lutego do grudnia – odbywają się tam imprezy folklorystyczne i jarmarki. Muzeum Rzemiosł w miejscowości Letohrad (30 km od Międzylesia) jest największym tego rodzaju muzeum w Czechach. Štramberk (55 km od Czeskiego Cieszyna), nazywany „Morawskim Betlejem”, słynie z ciastek zwanych „Sztramberskimi uszami“ i  łaźni piwnych. Architektonicznym unikatem są wołoskie budynki z XVIII i XIX wieku. W Kopřivnicy (4 km od Štramberka) możemy zwiedzić Muzeum Techniki Tatra Kopřivnice. W Příborze (43 km od Czeskiego Cieszyna), jednym z najstarszych miast północno-wschodnich Moraw, zwiedzimy muzeum Zygmunta Freuda. Ruiny jednego z największych morawskich zamków, średniowiecznego Hukvaldy (40 km od Czeskiego Cieszyna), są miejscem corocznego Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Janáčkovy Hukvaldy“.

Więcej na: www.czechtourism.com, www.ceskojede.cz.  Na zdjęciu Elektrownia Dlouhe strane, Jesioniki. Fot. Libor Sváček.

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24