Piotr Henicz, wiceprezes ITAKI: To dobry rok dla turystów

Z Piotrem Heniczem, wiceprezesem ITAKI, największego biura podróży w Polsce, rozmawia Ewa Ploplis.

TURYSTYKA24: Mamy dobry sezon dla turystów, ale gorszy dla biur podróży. W tym roku biura podróży muszą się zmagać z przewagą podaży nad popytem. Według Instytutu Badań Rynku Turystycznego Traveldata, wzrost podaży w biurach podróży jest na poziomie 40 procent. To bardzo dużo w porównaniu do ubiegłego roku. Jak sytuacja wygląda w przypadku Itaki?

PIOTR HENICZ: Biorąc po uwagę sprzedaż Lata 2017, a przede wszystkim niezwykle dynamiczną, rekordową przedsprzedaż Lata 2018, jeszcze na początku tego roku duży wzrost sprzedaży wydawał się realny. Ten optymizm udzielił się całej branży. Z pewnością wiele biur podróży osiągnie duże wzrosty obsłużonych klientów. Problemem jest cena produktu, znacznie poniżej kalkulacji.

Jakie są inne jeszcze przyczyny niskich cen na rynku? 

Niskie ceny są także wynikiem działań konkurencji, zmierzających do przejęcia większej części rynku, przy zastosowaniu cen dumpingowych, bez zwracania uwagi na rentowność. Poziom cen na rynku wpływa oczywiście także na nasz produkt.

Jak Itaka radzi sobie z taką sytuacją na rynku turystycznym?

Mamy w swojej ofercie dużo hoteli na wyłączność, wiele kierunków, gdzie nasza oferta jest konkurencyjna w stosunku do innych touroperatorów. To nasza siła.

Jak duża nadwyżka ofert jest obecnie notowana w Itace?

Sprzedaż lata trwa, więc trudno jest precyzyjnie oszacować jaka jest nadwyżka. W wypadku Itaki, może to być  ok. 8 – 10 procent. Z drugiej strony znanych i od lat docenianych hoteli, nawet tych najdroższych, szczególnie rodzinnych, w najlepszych miejscach, nie ma już od dawna, zostały zarezerwowane na samym początku sprzedaży.

Klienci mają nadal duży wybór. Na jakich kierunkach jest jeszcze najwięcej ofert?

W Grecji i Bułgarii, także w Turcji.

Eksperci wskazują, że efektem dużej podaży będą słabe wyniki finansowe. Czy potwierdza Pan to?

Odbije się to przede wszystkim na wynikach touroperatorów, którzy skupiają się wyłącznie na kierunkach, gdzie nadpodaż jest największa, z uwagi na niskie ceny.

Czy pomimo tych problemów będzie to dobry rok dla Itaki? Czy uda się Wam zamknąć go z zyskiem?

Na pewno tak. Od 29 lat każdy rok przynosi nam stabilny, rosnący zysk.

W lipcu Itaka zanotowała rekordową dzienną sprzedaż wyjazdów. Jakie kierunki najlepiej się sprzedają w tym roku?

Numerem 1 od kilku lat jest Grecja. W ścisłej czołówce jest Hiszpania, a także Turcja, która wraca do sprzedaży sprzed lat. Wysokie miejsce w rankingu najpopularniejszych destynacji zajmują także Włochy, Egipt, Bułgaria i Albania.

Co jest tegorocznym hitem w Itace?

Bardzo cieszy nas dobra sprzedaż i wysoka ocena klientów naszej tegorocznej nowości – przepięknej wyspy Nosy Be u wybrzeży Madagaskaru, która będzie kontynuowana także w zimie.

W ofercie macie już ofertę na Zimę 2018/2019. Jak sprzedaje się oferta zimowa Itaki?

Przedsprzedaż wyjazdów na Zimę 2018/2019 wygląda bardzo obiecująco. Jest większa o 40 procent niż rok temu o tej porze.

Co może być hitem tej zimy? Czym zaskoczycie klientów?

Na pewno Zanzibar, Oman, Wyspy Zielonego Przylądka i Nosy Be. Wszystkie te kierunki Itaka wprowadziła na polski rynek.

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24