Pociąg do Sandomierza

Już drugi rok z rzędu Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego uruchomił w okresie wakacyjnym turystyczne połączenia kolejowe na linii Kielce – Sandomierz przez Trójmiasto nad Kamienną. Kursy obsługuje Świętokrzyski Oddział Spółki „Przewozy Regionalne”.

Połączenia na powyższej linii wykonywane są w każdy weekend, tj. w każdą sobotę oraz niedzielę, jak również w dniu 15 sierpnia 2017 roku pociągiem odjeżdżającym z Kielc o godzinie 07:34, który do Sandomierza pociąg dociera o 10:00. W powrotną drogę pociąg wyjeżdża z Sandomierza o 18:05, a do Kielc dojeżdża o godzinie 20:13.
Połączenie to skierowane jest do osób, które chcą zwiedzić dawne królewskie miasto, nazywane również małym Rzymem.
Obsługę powyższej trasy zapewniają trzy nowe, trójczłonowe pojazdy, w których jest 156 miejsc siedzących, dostosowane do przewozu osób niepełnosprawnych, wyposażone w specjalne miejsca do przewożenia rowerów oraz dużych bagaży, gniazdka elektryczne przy fotelach, bezpłatny bezprzewodowy Internet a także przestronne toalety wyposażone w składane stoliki do przewijania niemowląt.
Poza atrakcjami, które zapewnia miasto Sandomierz, (przy Rynku otwarto niedawno gabinet figur woskowych bohaterów kręconego w tym mieście serialu „Ojciec Mateusz”) władze miasta umożliwiają posiadaczom kolejowego „Biletu Świętokrzyskiego” wejście na Bramę Opatowską za symboliczną złotówkę, a ponadto zapewniają dojazd i odwóz pasażerów do/ z centrum autobusami, których godziny kursowania dostosowane są do godzin przyjazdu i odjazdu pociągu.
Dopełnieniem oferty połączenia kolejowego Kielc z Sandomierzem są zintegrowane kolejowo-autobusowe połączenia ze stacji kolejowej w Ostrowcu Św. do Krzemionek Opatowskich (Rezerwat Archeologiczny wpisany na Listę Pomników Historii) i Bałtowa (Bałtowski Kompleks Turystyczny) oraz równolegle do Ujazdu (Zamek Krzyżtopór) przez Opatów.
Oferta jest spójna ze Wschodnim Szlakiem Rowerowym Green Velo, który wiedzie przez pięć województw Polski Wschodniej, licząc ponad 2000 km specjalnie wytyczonej trasy dla miłośników dwóch kółek.

W poprzednim roku z oferty turystycznego pociągu skorzystało ponad 15 tysięcy podróżnych. Było wśród nich blisko 500 rowerzystów.
W te wakacje pociągiem do Sandomierza pojechać można jeszcze 15.08 oraz w dwa ostatnie weekendy sierpnia.

https://www.youtube.com/watch?v=Awc0W8yGczE

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24