Pociągi szybciej do Gdańska i Łodzi

Na trasach z Warszawy do Gdańska i Łodzi zainstalowany zostanie Europejski System Sterowania Pociągiem. Dzięki niemu pociągi będą mogły jeździć z prędkością 200 km/h.

System ETCS służy nie tylko umożliwieniu rozwinięcia większej prędkości ale i poprawie bezpieczeństwa podróży. Do 2025 r. Polska chce wdrożyć ten system na niemal 5 tys. kilometrów najważniejszych linii kolejowych.

System ETCS jest częścią Europejskiego Systemu Zarządzania Ruchem Kolejowym (ERTMS). Jego głównym założeniem jest zintegrowanie systemów sygnalizacji kolejowej w całej Unii Europejskiej. Dzięki instalacji urządzeń ETCS w kabinach maszynistów informacje, m.in. o ograniczeniu prędkości czy zajętości torów, będą wyświetlane bezpośrednio w kokpicie maszyny.

Inwestycje związane z instalacją ETCS realizowane są w pierwszej kolejności na magistralach z Warszawy do Gdańska i Łodzi, gdzie system ruszy w 2016 r. Obecnie działa już na ok. 80-kilometrowym fragmencie Centralnej Magistrali Kolejowej, gdzie do 200 km/h rozpędzają się pociągi Pendolino. System jest wymagany do jazdy z prędkością ponad 160 km/h, a przy wolniejszej jeździe znacznie poprawia bezpieczeństwo.

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24