Polski narciarz w Alpach. Raport travelplanet.pl

Tej zimy jeździliśmy więcej i taniej. Travelplanet.pl ujawnia, że ceny wyjazdów w Alpy spadły, bo wiemy jak i na czym oszczędzać pieniądze.

W mijającym sezonie o 12 procent wzrosły narciarskie wyjazdy za granicę z biurami podróży. Turyści płacili za wczasy średnio o sto złotych mniej niż ubiegłej zimy. Zamiast w szczycie sezonu, podczas świąt, wybierali styczeń, gdy w Polsce zaczynają się ferie szkolne, a w Alpach trwa jeszcze niski sezon, a niektóre ośrodki dodają gratisowo dla gości hotelowych skipassy.

Mimo że teraz warunki narciarskie w Polsce były o niebo lepsze niż w poprzednim sezonie, zadziałał efekt ubiegłorocznej, bezśnieżnej zimy. Wtedy mieliśmy do czynienia z ogromnym, blisko 30-procentowym wzrostem wyjazdów w Alpy, niejako z przymusu. Obecny wzrost nie był tak spektakularny, ale widać że polscy narciarze przekonali się do Alp, które są konkurencyjne cenowo i bezkonkurencyjne pod względem długości tras w stosunku do polskich ośrodków zimowych.
– komentuje obecne wzrosty zainteresowania ofertą narciarską za granicą Radosław Damasiewicz, dyrektor marketingu i e-commerce Travelplanet.pl.

Biura podróży sprzedawały narciarskie wyjazdy średnio po 1464 zł. Do tego należało doliczyć koszty dojazdu, a niekiedy także wyżywienia i karnetów (tam, gdzie nie dodawano ich za darmo). Znaczny spadek cen paliw sprawił, że zazwyczaj opłacało się jechać w Alpy własnym samochodem. Takie rozwiązanie wybrało aż 81 procent turystów (w zeszłym sezonie – 72 proc.). Tylko 8 proc. wybrało samolot.
Od wielu lat najpopularniejsze kierunki narciarskie, to Włochy i Austria. W tym roku liderzy zgarnęli aż 90 procent wszystkich turystów. Do Włoch pojechało 60 procent polskich narciarzy. Zapłacili za swoje wczasy średnio 1515 zł od osoby. W Austrii ceny spadły o ponad 450 zł w porównaniu z sezonem 2013/14, ale i tak przeciętnie w Tyrolu, Karyntii czy Salzburgerlandzie zapłaciliśmy 1890 zł od osoby. 2/3 gości wybrało pobyty ze śniadaniem i obiadokolacją, a 1/4 apartamenty z własnym wyżywieniem.
Na kolejnych miejscach za Włochami (60%) i Austrią (30%) uplasowały się Czechy (4%), Francja (2%) i ex aequo Turcja i Słowacja (po 1%).
Badania przeprowadził serwis travelplanet.pl – Największy polski multiagent w turystyce sprzedający wycieczki przez Internet, Call Center oraz Punkty Obsługi Klienta.

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24