Polskie tradycje wielkanocne

Z Wielkanocą kojarzą się nam palmy, pisanki i śmigus dyngus. Z okresem tym związanych jest także wiele ciekawych, a mniej znanych zwyczajów i obrzędów do dziś zachowanych w niektórych regionach naszego kraju.

W wielkanocna sobotę w Koprzywnicy koło Sandomierza zobaczyć można ogniowy salut w podczas wieczornej procesji rezurekcyjnej. W Wielki Piątek w wioskach nad Sanem pojawiają się stróżujące przy Bożych Grobach Turki Wielkanocne zaś w w wielkanocny poniedziałek Karpatach spotkać można słomiane Dziady Śmiguśne, w Wieliczce grasuje strzelająca z bata, umorusana Siuda Baba a na Opolszczyźnie zobaczyć można wędrujące pośród pól konne procesje nazywane kawalkadami wielkanocnymi. Jest jeszcze sławny jarmark Emaus na krakowski Salwatorze oraz odbywająca się w poświąteczny wtorek Rękawka na krakowskim kopcu Krakusa, której tardycja sięga jeszcze pogańskich czasów.

Na Chwalebne Misterium Męki Pańskiej odbywające się od ponad czterystu lat na pątniczych dróżkach Kalwarii Zebrzydowskiej koło Wadowic przybywają dziesiątki tysięcy pielgrzymów głęboko przeżywających ostatni tydzień życia Jezusa. Towarzyszą oni aktorom odtwarzającym tryumfalny wjazd Jezusa do Jerozolimy na żywym osiołku w Niedzielę Palmową, poprzez modlitwę w Ogrójcu, zdradę Judasza, sąd Piłata, mękę i śmierć na krzyżu. Najdramatyczniejsze wydarzenia mają miejsce w Wielki Czwartek i Piątek. Podobne misteria mają miejsce w Kalwarii Pacławskiej, Górce Klasztornej koło Piły, w Alwerni, w Czerwińsku, Ożarowie i kilku innych miejscach. Od kilku lat w poznańskiej cytadeli odgrywane jest największe misterium w Europie a w Bieszczadach niezależnie od pogody wielkanocne pielgrzymki wędrują na Tarnicę.

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24