POT: Skandaliczna wypowiedź, ekspresowa dymisja

Prezes POT został odwołany w trybie natychmiastowym po skandalicznej wypowiedzi.

Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka poinformował na Twitterze o natychmiastowym odwołaniu Marka Olszewskiego ze stanowiska prezesa POT, po jego skandalicznej wypowiedzi.

Były już szef POT Marek Olszewski usunął z programu wizyt studyjnych do Polski m.in. wizytę w Auschwitz i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Powód? Uznał, że „nie ma potrzeby eksponowania miejsc i zdarzeń związanych z historią innych narodów”. Tłumaczył, że Auschwitz nie jest produktem turystycznym, a miejscem „martyrologii, zadumy i przemyśleń”. Jak dodał, zadaniem POT jest promocja walorów turystycznych Polski.
Jak dodał „to polskie, a nie żydowskie elity zostały w czasie wojny zupełnie przeorane i zlikwidowane”.

Wypowiedź Olszewskiego skomentował Międzynarodowy Komitet Oświęcimski/Auschwitz.

– Byli więźniowie Auschwitz podczas walnego zgromadzenia Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego/Auschwitz ze zdumieniem i oburzeniem przyjęli do wiadomości wypowiedzi nowego szefa Polskiej Organizacji Turystycznej, dotyczące wykreślenia w przyszłości z programu wizyt gości zagranicznych w Polsce Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN – przekazał wiceprezydent MKO Christoph Heubner.   

– Otrzymaliśmy wczoraj z okazji naszego walnego zgromadzenia list od prezydenta Polski, który podziękował byłym więźniom Auschwitz za ich pracę w muzeum niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Muzeum Auschwitz odwiedzane jest co roku – podobnie jak muzeum POLIN w Warszawie – przez miliony turystów z całego świata. Propozycję, by wykreślić te muzea z programu wizyt turystów czy zagranicznych dziennikarzy, mógł złożyć jedynie ignorancki głupiec, który chce zaszkodzić turystyce i wizerunkowi Polski – dodał wiceprezydent MKO Marian Turski.

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24