Poznań: Lotnisko Ławica zamknięte jesienią

Prace budowlane potrwają od kwietnia do października. Na przełomie września i października konieczne będzie czasowe wyłączenie z użytkowania drogi startowej.

Modernizacja drogi startowej planowana jest od 2007 r. w ramach wieloletniego programu rozbudowy lotniska. Termin uzależniony jest od zakresu prac budowlanych i wymogów technologicznych, a także warunków atmosferycznych, takich jak temperatura czy opady. Modernizacja potrwa od kwietnia do października 2015 roku, jednak największe nasilenie prac zaplanowane zostało na wczesną jesień. Oznacza to ograniczenia w obsłudze operacji lotniczych, w tym także całkowite wyłączenie drogi startowej z użytkowania. W harmonogramie prac przewidziane jest na okres od 21 września do 11 października br. W miesiącach największego nasilenia ruchu pasażerskiego, tj. od połowy czerwca do końca sierpnia, realizowane będą prace poza obszarem drogi startowej, więc w tym czasie droga startowa będzie użytkowana standardowo. W pozostałym okresie modernizacji ograniczenia w użytkowaniu dotyczą pory nocnej. Obsługa ruchu pasażerskiego w czasie całkowitego wyłączenia drogi startowej zależy od przewoźników, którzy podejmują autonomiczne decyzje dotyczące organizacji operowania swoich samolotów.

Konieczność przeprowadzenia modernizacji w roku 2015 wynika z potwierdzonej badaniami degradacji nośności drogi startowej. Według obliczeń, stan obecny i dalsza eksploatacja nie pozwolą w bliskiej perspektywie 3-4 lat na obsługę operacji lotniczych wykonywanych przez najbardziej popularne samoloty Airbus A320 i Boeing 737.

Modernizacja umożliwi także obsługę samolotów o zwiększonej masie, nawet przy większej liczbie starów i lądowań. Przyczyni się także do zwiększenia bezpieczeństwa oraz komfortu użytkowania poprzez przebudowę nawierzchni, budowę nowego systemu odwodnienia, budowę nowego oświetlenia nawigacyjnego (przygotowanie do wprowadzenia II kategorii instrumentalnego systemu lądowania) i budowę systemu ostrzegania o oblodzeniu. Inwestycja ta jest dofinansowana z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach WRPO.

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24