Prognozy cen świątecznych wyjazdów narciarskich

Jak wynika z danych HomeToGo, największej na świecie wyszukiwarki domów i apartamentów wakacyjnych, w tym roku najtańszy tego typu urlop świąteczny spędzimy u naszych południowych sąsiadów.

Średni koszt noclegu dla jednej osoby w czeskim Libercu w tygodniu od 19 do 26 grudnia to ok. 66 zł. Cena w Zakopanem jest już o ok. 40% wyższa i wynosi nieco poniżej 100 zł. Najwięcej będzie nas natomiast kosztować urlop w szwajcarskim St. Moritz, gdzie jeden nocleg kosztuje średnio aż 354 zł, czyli pięciokrotnie więcej niż w Czechach.

– Koniec października to idealny okres na rezerwację świątecznego urlopu. Ceny w większości kurortów nie są jeszcze zbyt wygórowane. Możemy również wybierać spośród wielu ofert. Z dnia na dzień obserwujemy stopniowy spadek dostępności tych najciekawszych, dlatego, aby upolować okazję, trzeba się pospieszyć. Przy podejmowaniu decyzji nie zapominajmy o wzięciu pod uwagę wszystkich kosztów, w tym ceny skipassu, który często może kosztować więcej niż wszystkie noclegi razem wzięte – mówi Marta Górska, Dyrektor Krajowy HomeToGo.

Bardzo ciekawie kształtuje się rozkład cen w Austrii będącej jedną z najpopularniejszych zimowych destynacji wybieranych przez Polaków. W miejscowości Ischgl, w samym sercu Tyrolu cena za nocleg wynosi aż ok. 232 zł za dobę od osoby. Warto jednak zauważyć, że w oddalonym jedynie o 48 km Montafon ceny noclegów są o ponad połowę niższe i wynoszą ok. 102 zł od osoby. To niemal dokładnie tyle ile będzie nas kosztować nocleg podczas świątecznego urlopu w Zakopanem, gdzie mamy do dyspozycji znacznie mniej, bo tylko kilkanaście kilometrów tras narciarskich. Na korzyść urlopu w Polskich górach przemawia jednak zdecydowanie krótszy czas dojazdu oraz niższa cena karnetów zjazdowych.

Średnie ceny noclegów w Hiszpanii,  w położonym prawie nad samym Morzem Śródziemnym paśmie górskim Sierra Nevada są takie same jak w Tatrach i Sudetach i oscylują wokół 100 zł za dobę od osoby.

Turyści z nieco zasobniejszym portfelem mogą udać się w góry Szwajcarii. Sam tylko nocleg w okresie świątecznym w Davos kosztuje ok. 267 zł, a w St. Moritz jest jeszcze droższy. Jego cena to średnio 354 zł. Oznacza to, że czteroosobowa rodzina za zakwaterowanie podczas świątecznego szusowania w Szwajcarii zapłaci ponad 10 000 zł, nie licząc kosztów wyżywienia, dojazdu oraz skipassów.

Mniej więcej w połowie zestawienia cen zakwaterowania podczas świątecznego wyjazdu na narty plasują się Włochy oraz Francja. Za nocleg w od lat opanowanym przez Polaków włoskim Livigno zapłacimy ok. 144 zł od osoby. W zamian za to będziemy mieć do dyspozycji 115 kilometrów tras narciarskich. Tyle samo kosztować będzie zakwaterowanie we francuskim Méribel, gdzie jednak szusować można na blisko 600 km tras zjazdowych położonych w trzech dolinach.

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24