3 pytania do Jacka Kowalczyka z UM Województwa Świętokrzyskiego

Na pytania TURYSTYKI24 odpowiada Jackek Kowalczyk, dyrektora Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

Jakie nowe atrakcje czekają na turystów w regionie Świętokrzyskim?

Bez wątpienia poprzedni rok należał do Sandomierza. To miasto odwiedziło około 300 tysięcy turystów. Nowa atrakcja „ Świat Ojca Mateusza” to przysłowiowy strzał w dziesiątkę. A to dopiero początek zmian. Planowany jest remont słynnego sandomierskiego ratusza i otwarcie multimedialnej wystawy poświęconej historii miasta. Sporo zmian pojawi się Busku-Zdroju, gdzie planowane jest udostepnienie Tężni Uzdrowiskowej. Czekamy także na Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich w Nowej Słupi oraz Baseny Tropikalne w Kielcach.

Czego by Pan sobie życzył w nadchodzącym roku?

Przede wszystkim utrzymania dynamiki rozwoju turystyki w regionie. Dziś branża w województwie to ponad 16 tysięcy osób zatrudnionych i coraz większy udział w lokalnej gospodarce. Potrzeba nam jednak nowych atrakcji lub rewitalizacji już istniejących.

Minęło 15 lat od utworzenia Świętokrzyskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Gratulujemy i prosimy o krótkie podsumowanie działaności.

Oj, działo się bardzo dużo, i to zarówno w sferze promocyjnej jak również infrastrukturalnej. Wizerunkowo zrobiliśmy ogromny postęp. Badania z 2009 wskazywały, że niecałe 20% turystów planuje wyjazd do naszego regionu. W 2016 roku osób, które są pozytywnie zainteresowane ofertą województwa jest ponad 70%. Stworzyliśmy jedno z najlepszych w kraju Centrów Informacji Turystycznej. Wspólnie z partnerami powołaliśmy Świętokrzyski Szlak Archeo-Geologiczny w dwoma centrami turystycznymi w Krzemionkach oraz w kieleckim Geoparku. Wreszcie wspólnie z czterema województwami Polski Wschodniej wybudowaliśmy Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo.

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24