Raja Ampat – rajski archipelag

Raja Ampat (co w języku bahasa indonesia “Czterej Królowie”) to archipelag składający się z około tysiąca pięciuset wysp położonych przy zachodnim brzegu Nowej Gwinei pomiędzy Oceanem Spokojnym i Indyjskim.

Geograficznie należy do kontynentu australijskiego. Jest prawdziwym labiryntem rajskich wysp i wysepek, wśród których najważniejsze to Misool, Waigeo, Salawati i Batanta, czyli wspomniani wcześniej Czterej Królowie. W 2002 roku archipelag został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Raja Ampat daje turystom możliwość obcowania z dziewiczą fauna i florą Azji Południowo-Wschodniej podczas pływania i nurkowania w krystalicznie czystej wodzie oraz podziwiania najwspanialszych raf koralowych na świecie. Wyspy archipelagu to raj, zarówno dla turystów szukających podwodnych przygód, jak i dla tych złaknionych ucieczki od cywilizacji, preferujących wypoczynek na łonie nieskalanej natury.

Rafy koralowe Raja Ampat należą do najbardziej zróżnicowanych i najbogatszych w różnorodne gatunki korali raf na świecie. Mieszają się tu prądy z Filipin, Moluków i Australii, przynosząc ze sobą duże ilości zasilającego je planktonu, dzięki czemu rafy Raja Ampat należą do największych i najlepiej zachowanych raf koralowych świata. W wodach archipelagu żyje ponad 540 gatunków korali, ponad 1300 gatunków ryb. Wiele z nich to gatunki endemiczne, występujące tylko na obszarze archipelagu. Eksploracja głębin Raja Ampat to jeden obowiązkowych punktów dla każdego miłośnika nurkowania.

Z Europy na Raja Ampat najdogodniej dotrzeć jest samolotem do stolicy Indonezji, Dżakarty (Jawa) a następnie stamtąd nocnym lotem do Sorong w Papui Zachodniej. W obrębie samego archipelagu najwygodniejszym środkiem transportu są szybkie łodzie i promy.

Jedną z ciekawszych wysp wchodzących w skład Raja Ampat jest Agusta, położona ok. godzinę rejsu szybką łodzią od Sorong w Papui Zachodniej. Maleńka wysepka o wymiarach 800 x 600 m, znana jest z niezwykle bujnej roślinności oraz czystych wód ją okalających. Na wyspie jedynymi budowlami stworzonymi przez człowieka są latarnia morska oraz ośrodek wypoczynkowy złożony z bungalowów usytuowanych wzdłuż plaży. Turyści lubiący wypoczywać z dala od dużych ośrodków typu Bali czy Lombok, pokochają to miejsce od pierwszej chwili. Agusta to również świetne miejsce na jednodniowe wypady w celu eksploracji okolicznych wysp i głębin morskich. Na wyspie znajduje się w pełni wyposażona baza sportów podwodnych.
Raja Ampat to idealne miejsce do podziwiania tętniącego życiem oceanu, a zarazem jedno z najlepszych miejsc do nurkowania na świecie.

Wyspy i głębiny Raja Ampat to idealne miejsce dla każdego, kto szuka odpoczynku z dala od cywilizacji i innych turystów, których póki co szukać można tu ze świecą. Sytuacja zmieni się w przeciągu najbliższej dekady, ponieważ rząd Indonezji zamierza zainteresować tym rejonem zdecydowanie większą liczbę turystów. Warto się więc pospieszyć, żeby zobaczyć w stanie nietkniętym przez cywilizację, jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie.

Wyspy Raja Ampat (indonez. Kepulauan Raja Ampat) – archipelag w Indonezji między morzem Seram i Oceanem Spokojnym na zachód od półwyspu Ptasia Głowa; administracyjnie wchodzi w skład prowincji Papua Zachodnia tworząc dystrykt Raja Ampat ze stolicą w Waisai o powierzchni 46 296 km². Żyje to tylko około 50 tys. mieszkańców, stąd ich wpływ na środowisko jest niewielki. Główne wyspy Waigeo, Misool, Salawati, Batanta, porośnięte są lasem równikowym. Mieszkańcy zajmują się rybołówstwem, uprawą ryżu, palmy kokosowej i sagowca.

www.wakacjewindonezji.pl

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24