Ranking najdroższych ulic na świecie

Nowy Świat w Warszawie to najdroższa ulica handlowa w Polsce – wynika z najnowszego raportu „Main Streets Across the World” przygotowanego przez firmę doradczą Cushman & Wakefield.

Raport nie porównuje średnich czynszów, jest sporządzony w oparciu o najwyższe możliwe do uzyskania stawki najmu w tych lokalizacjach. W globalnym zestawieniu Nowy Świat uplasował się na 44. miejscu. Pierwsza w rankingu jest Piąta Aleja w Nowym Jorku. – Nowy Jork ponownie, ale pierwszy raz od 2011 roku, został najdroższą lokalizacją handlową świata, a czynsze przy Górnej Piątej Alei wzrosły do najwyższego poziomu w historii. Stawki najmu w miastach z dużymi węzłami komunikacyjnymi nadal idą w górę, ponieważ znane marki rywalizują w nich o najbardziej prestiżowe adresy – uważa John Strachan, dyrektor działu powierzchni handlowych na świecie w firmie Cushman & Wakefield. Stawki za wynajem powierzchni handlowych na Piątej Alei osiągnęły w 2014 roku poziom 29,8 tys. euro za m2. rocznie. Tym samym Hongkong przestał być najdroższą lokalizacją handlową świata. Z czynszem 23,3 tys. euro za m2. rocznie spadł na drugie miejsce, bo stawki obniżyły się tam w ciągu roku o 6,8 procent – wynika z raportu. Najwyższe czynsze za lokal handlowy w Europie notuje się na Polach Elizejskich w Paryżu.

W tegorocznym zestawieniu Nowy Świat wyprzedził takich rywali z regionu, jak Bratysława, Bukareszt, czy Sofia, ale przegrał m.in. z Pragą i Budapesztem. Nowy Świat nadal pozostaje tańszy także od głównej ulicy Kijowa. I to pomimo spadku czynszów w ukraińskiej stolicy o 20 proc. Raport zawiera także zestawienie najdroższych lokalizacji w Polsce. Za Nowym Światem znalazła się ulica Floriańska w Krakowie z czynszem na poziomie 900 euro za metr kwadratowy rocznie. Kolejne miejsce należy do warszawskiej ul. Chmielnej (840 euro).

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24